padło pytanie, jak mamy rozumieć następujący zapis (pkt. 27 ust 4):
- realizator programu przyjmuje nie krótsze niż kwartalne cykle realizacji ocenionych merytorycznie wniosków, stosując podczas zawierania umów dofinansowania zasady, o których mowa w pkt 3, przy czym wnioski ocenione w danym kwartale poniżej minimalnego progu punktowego umożliwiającego bieżące udzielanie dofinansowania oraz wnioski, które nie mogą być zrealizowane w danym cyklu ze względu na wysokość aktualnego limitu środków finansowych realizatora na realizację programu, przechodzą do puli wniosków rozpatrywanych w kolejnym cyklu realizacji wniosków ocenionych merytorycznie.
odp z PFRON:
Szanowni Państwo,
w odpowiedzi na korespondencję w sprawie realizacji pilotażowego programu „Aktywny samorząd”, Departament ds. Polityki Regionalnej uprzejmie informuje, że wnioski, które w ocenie merytorycznej uzyskają 10 i ponad 10 punktów będą mogły być realizowane na bieżąco (w tym mogą być zawierane umowy dofinansowania). Decyzje mogą być jednak podejmowane tylko w ramach przyznanych limitów środków finansowych na realizację programu.
Cykle realizacji wniosków, o których mowa w dokumencie pn. „Kierunki działań (…)” w 2022 roku w zakresie, o który Państwo pytają - odnoszą się do kwartałów kalendarzowych.
Zgodnie z ust. 27 pkt 4 ww. dokumentu, Realizator programu przyjmuje nie krótsze niż kwartalne cykle realizacji ocenionych merytorycznie wniosków, co oznacza, że co najmniej raz na kwartał wszystkie wnioski pozytywnie ocenione merytorycznie powinny być realizowane zgodnie z kolejnością wynikającą z uzyskanej sumy punktów – aż do wyczerpania posiadanego aktualnie limitu środków na realizację programu. Cykl można skrócić i przykładowo realizować wnioski zgodnie z listą rankingową na koniec miesiąca/tygodnia, ponownie - aż do wyczerpania posiadanego aktualnie limitu środków na realizację programu. W efekcie, w ciągu danego kwartału/miesiąca/tygodnia realizowane byłyby wnioski z danej listy rankingowej, a jednocześnie oceniane merytorycznie byłyby wnioski, które wpłynęły w kolejnym cyklu tak, aby na koniec tego cyklu możliwe byłoby uszeregowanie wniosków w kolejną listę rankingową realizowaną w kolejnym cyklu.
Fundusz korzystając z zalet gromadzenia danych w SOW może obecnie częściej wyposażać Realizatorów programu w dodatkowe środki na realizację programu – temu służyły wprowadzone wcześniej zmiany w umowie w sprawie realizacji programu (zwiększyła się częstotliwość składania zapotrzebowania) i oprzyrządowanie programu w usługi IT.
Na zakończenie przyjętego cyklu realizacji wniosków – jeśli wystąpią niedobory środków na realizację wszystkich wniosków z listy rankingowej, można zwrócić się o zwiększenie limitu środków PFRON na realizację programu. Fundusz zakłada, że zapotrzebowanie na dodatkowe środki na realizację programu po wyczerpaniu się zaliczki na poczet realizacji programu w danym roku, nie powinno być składane przez Realizatora programu rzadziej niż co kwartał.
Po zakończeniu każdego cyklu, wnioski ocenione poniżej minimalnego progu punktowego umożliwiającego bieżące udzielanie dofinansowania oraz wnioski, które nie mogą być zrealizowane w danym cyklu ze względu na niedostateczną wysokość aktualnego limitu środków finansowych realizatora, a także wszelkie inne wnioski złożone w tym lub poprzednim okresie będą przechodziły do puli wniosków rozpatrywanych w kolejnym cyklu.
Ustalenie jednolitego na terenie całego kraju minimalnego progu punktowego wyrówna terminy obsługi wniosków w tej samej sytuacji na terenie całego kraju. W tym obszarze wpływały do Funduszu sygnały świadczące o potrzebie wprowadzenia korekty zasad. Zwiększy się także płynność realizacji wniosków i odciąży Państwa z konieczności obsługi bardzo dużej liczby wniosków w ostatnich miesiącach roku.
Z poważaniem