Umieściłam osobę w DPS. Później okazało się ,że babcia przekazała całą swoją nieruchomość( niewielkie gospodarstwo rolne ) wnukowi. Wnuk ten to wszystko sprzedał jakiś czas temu. Taraz odnalazłam jego adres i postanowiłam napisać o przeprowadzenie wywiadu -do ops- u niego. Niestety ten nie zgłasza się na wywiad a do naszego ops napisał oświadczenie,że nie wyraża zgody na przeprowadzanie wywiadu w jego rodzinie. Może ktoś miał taki przypadek , powiedzcie co zrobić.
Witam!
Trzeba przede wszystkim oficjalnie wysłać do niego pismo o wszczęciu postępowania w związku z powzięciem informacji o zbyciu przekazanej przez babcię nieruchomości. W tym piśmie równocześnie wezwać go do do zgłoszenia się w wyznaczonym terminie do ośrodka (ustal to z koleżanką z tego ośrodka) w celu przedłożenia stosownych dokumentów (akt notarialny umowy darowizny - akt notarialny sprzedaży nieruchomości) i umówienia się na wywiad. Poinformować stronę co się zadzieje gdy odmówi współpracy. Działania mogą iść w różnych kierunkach. Nasz Ośrodek w podobnym przypadku odszukał notariusza i na podstawie upoważnienia mieszkanki domu notariusz udostępnił kopie aktów notarialnych. Można próbować poprzez urząd skarbowy. Trzeba przedstawić mu w piśmie przepisy prawa regulujące jego obowiązki i prawa i działać. Sytuację dochodową obowiązanych można ustalać w różny sposób, można występować do pracodawców, US etc i na tej podstawie ustalić dochód i przygotować umowę, potem wysłać do strony, a jeśli odmówi podpisania to wtedy wg ostatniej zmiany ustawy wydajesz decyzję administracyjną o zwrocie zastępczo wniesionej przez gminę opłaty od miesiąca obowiązywania umowy, nigdy do przodu tylko za miesiące wstecz. W ostateczności można wytoczyć sprawę przed sądem o alimenty na rzecz babci (za jej zgodą) podać w uzasadnieniu, iż z darowizny uzyskał środki finansowe i odmówił współpracy do której ustawą został zobligowany, gdyż wnukowie są wymienieni wśród osób zobowiązanych. Sąd za nas ustali jego sytuację dochodową w tym dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i albo się dogadacie tzn, dojdzie do ugody albo sąd określi wysokość alimentów, które można będzie wliczać do comiesięcznego dochodu babci.
Wnuk jest krewnym w linii prostej, więc jak najbardziej jest zobowiązany do alimentacji, zwłaszcza w przypadku, gdy otrzymał od babci tak znaczny majątek.
Również może odmówić przeprowadzenia wywiadu środowiskowego (alimentacyjnego) na rzecz babci, bo takie ma prawo i Wam nie pozostanie nic innego jak wystąpić do Sądu o alimenty na rzecz babci. Pozew mocno uzasadnić.
Problem może pojawić się wówczas, gdy babcia odmówi zgody na takie wystąpienie do sądu, lub w sądzie powie że zrzeka się roszczeń wobec wnuka, bo jej wolno. Wtedy musicie płacić. I tyle.