Mąz kobiety pracuje za granicą. Za luty dostarczyła dochód i wyszło, że na osobę wynosi ok 1800 zł. Jak można wstrzymać wypłatę świadczeń do czasu uzyskania odpowiedzi od Wojewody?
No się niby nie powinno. Tak usłyszałam ostatnio na konferencji. Że mimo, że wiemy że będą nienależnie to nie możemy wstrzymać. Chyba, że osoba napisze że proszę o wstrzymanie wypłat na czas zakończenia postępowania.
Ale powiem ci, że mam taką samą sytuację i wstrzymałam, bo wtedy jeszcze nie wiedziałam, że nie mogę.
ela ela pisze:a może wszczac postępowanie w sprawie wstzrymania wypłaty ?
nie aż tak nie trzeba
sprawdź jakie wytyczne daje Twój UW, bo akurat mój jest na stanowisku, że można zawiesić wypłatę, na wniosek strony i zwykłym pismem informujemy stronę o zawieszeniu.
wycinek z wytycznych:
Wniosek strony o wstrzymanie wypłaty nie może stanowić podstawy do podejmowania działań faktycznych polegających na wstrzymaniu wypłaty w drodze czynności materialno-technicznej. Wstrzymanie wypłaty świadczenia ustawa przewiduje jedynie w przypadkach wyliczonych enumeratywnie (art. 28 ust. 2, 3 i 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych/23 ust. 2, 4 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci).
Oczywiście strona informując o wyjeździe za granicę może złożyć wniosek o uchylenie decyzji przyznającej świadczenie – w takim przypadku wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje jednak poprzez wydanie decyzji w trybie art. 155 kpa.
Jednak dzwoniąc do Rops uzyskuje odpowiedzi by (w sytuacji gdy współmałżonek rozpoczął prace za granicą i występuje druk A1) wstrzymywać na wniosek strony. Więc bądź tu mądry
paulina124- jakie województwo?
"W życiu zwycięża tylko głupi; mądry widzi przed sobą zbyt wiele trudności i traci pewność siebie zanim zacznie działać."
Erich Maria Remarque
ej a teraz taką mam sytuację. Babka wyszła za mąż w kwietniu, mąż za granicą, ale z dochodem uzyskanym od tego kwietnia już jej przekracza dochód i uchylam jej decyzję. Czy wysyłam to jeszcze do koordynacji czy nie? Pan nie jest ojcem żadnego z dzieci i w marcu nie był w składzie rodziny.
a jeśli strona by chciała uchylić decyzję na podst. art. 155 KPA to tylko na I dziecko, a na drugie mogę wypłacać. Mąż wyjechał zagranicę - oddelegowany z polskiej firmy czekam na druk A1.