JPK nie dla każdego - Księgowość

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 22 gru 2016, 10:44

Jeśli klikniesz tu na wyjaśnienia MF:

https://www.mf.gov.pl/documents/764034/5 ... +JPK+cz.+3

i przeczytasz pkt 17 do dowiesz się, że JPK nie dotyczy podmiotów, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych. Proszę raz jeszcze przeczytać art 82 par 1b Ordynacji podatkowej... , cytuję:

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

JST jest osobą prawną...ALE NIE PROWADZI KSIĄG PODATKOWYCH....bo gmina to mieszkańcy pewnego terytorium. Chyba wszyscy zapomnieli, że w Ordynacji podatkowej jest definicja ksiąg podatkowych.

Cytuję art 3 pkt 4:

4) księgach podatkowych - rozumie się przez to księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci;


...odrębnymi przepisami o których mowa jest w tym przypadku UOFP.

A w UOFP w art 40 jest delegacja dla MF, którą ten wykonał m.in. w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA FINANSÓW z dnia 5 lipca 2010 r. ZGODNIE Z PAR 2 PKT 3 RMF,CYTUJĘ:

jednostce - rozumie się przez to jednostki, o których mowa w § 1 pkt 3 i 4;

ZGODNIE Z PAR 1, CYTUJĘ:

Rozporządzenie określa szczególne zasady rachunkowości oraz plany kont dla:
1) budżetu państwa;
2) budżetów jednostek samorządu terytorialnego;
3) jednostek budżetowych;
4) samorządowych zakładów budżetowych;
5) państwowych funduszy celowych;
6) jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.


Przecież oczywiste jest, że JST nie jest podmiotem rachunkowości a skoro tak, to nie spełnia kryteriów o których mówi art 82par 1b OP i nie musi przesyłać JPK.

RMF Z 5 LIPCA 2010 NORMUJE ZASADY RACHUNKOWOŚCI BUDŻETU JAKO ORGANU FINANSOWEGO, A NIE ZASADY RACHUNKOWOŚCI GMINY JAKO OSOBY PRAWNEJ.... bo podmiotem rachunkowości jest nie gmina lecz ORGAN FINANSOWY(BUDŻETOWY).

JEDNOSTKI BUDŻETOWE I SAMORZĄDOWE ZAKŁADY BUDŻETOWE NIE MOGĄ PROWADZIĆ INNYCH KSIĄG NIŻ SWOJE WŁASNE I POSŁUGIWAĆ SIĘ INNYM NUMEREM NIP NIŻ SWÓJ WŁASNY, gdyż zgodnie z wyżej wspomnianym paragrafem 2 pkt 3 RMF to one są podmiotem rachunkowości.

SPECJALIŚCI OD VAT W MF i INFORMATYCY ZNÓW WPUSZCZAJĄ W MALINY JST.

A ZATEM KSIĘGI RACHUNKOWE JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH I SAMORZĄDOWYCH ZAKŁADÓW BUDŻETOWYCH ZGODNIE Z ART. 193 ORDYNACJI PODATKOWEJ BĘDĄ MUSIAŁY ZOSTAĆ UZNANE ALBO ZA NIERZETELNE ALBO ZA WADLIWE ALBO JEDNO I DRUGIE, GDYŻ BĘDĄ PROWADZONE NIEZGODNIE Z ZASADAMI WYNIKAJĄCYMI Z UOFP I Z RMF Z 5LIPCA 2010.
TWoj
Podinspektor
Posty: 1461
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:


Napisano: 23 gru 2016, 10:12

TWoj pisze:ST jest osobą prawną...ALE NIE PROWADZI KSIĄG PODATKOWYCH....bo gmina to mieszkańcy pewnego terytorium. Chyba wszyscy zapomnieli, że w Ordynacji podatkowej jest definicja ksiąg podatkowych.
JST jest podatnikiem VAT i na podstawie przepisów ustawy o VAT zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji VAT która w myśl definicji ksiąg podatkowych Ordynacji podatkowej - jest księgą podatkową.
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:

Napisano: 23 gru 2016, 16:00

Specustawa nie mówi, ze JST jest podatnikiem lecz ze JST dokonuje wspólnego rozliczenia VAT.

Jeśli podatnik nie prowadzi Ksiag rachunkowych to nie generuje JPK.


Tak wynika z wyjaśnień MF.
Jpk

Napisano: 27 gru 2016, 12:16

To, że JST jest podatnikiem podatku VAT w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych - wynika z ustawy VAT art.15 ust.6.
Na podstawie specustawy JST jest zobowiązana do podjęcia rozliczania podatku VAT wraz z wszystkimi utworzonymi przez JST jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi. JST jest obowiązana przed podjęciem wspólnego rozliczania poinformować o tym właściwy US załączając równocześnie wykaz jednostek. Jednostki budżetowe które były czynnymi podatnikami VAT zostają z dniem podjęcia wspólnego rozliczania wykreślone z rejestru podatników podatku VAT.
Z powyższego wynika, że JST i jej jednostki należy traktować jako jednego podatnika podatku VAT.

Fałszywa jest teza, że do tego by uznać, że podmiot prowadzi księgi podatkowe jest konieczne by prowadził księgi rachunkowe.
Np. osoba fizyczna prowadząca KPiR - prowadzi księgę podatkową chociaż nie prowadzi ksiąg rachunkowych.
Obowiązek przekazywania do MF pliku JPK_VAT mają te podmioty które są obowiązane do prowadzenia ewidencji VAT.
BDMB
Starszy referent
Posty: 676
Od: 05 sty 2015, 12:36
Zajmuję się:

Napisano: 27 gru 2016, 13:27

...kliknij i poczytaj co pisze MF. Chodzi o pkt 17...

Gmina nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, a zatem nie jest zobligowana do przekazania JPK.

Jednostka budżetowa nie ma prawa posługiwać się NIPem gminy w swoich księgach podatkowych....bo księgi takie będą wadliwe.

A twój przykład jest błędny bo polskie prawo nakłada na osoby fizyczne obowiązek prowadzenia ksiąg....ale nie nakłada na gminę, lecz na jednostki i zakłady budżetowe.

Będziecie mieli wadliwe księgi w rozumieniu Ordynacji Podatkowej
TWoj
Podinspektor
Posty: 1461
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x