Ośrodek Pomocy Społecznej od września 2016r. zatrudnia pracownika na stanowisku asystenta rodziny w pełnym wymiarze czasu pracy. Do zakresu jego czynności należą zadania wymienione w art. 15 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Obecnie asystent prowadzi pracę z 6 rodzinami, które borykają się z różnymi stopniami trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Zgodnie z przepisami liczba rodzin na jednego asystenta nie może przekroczyć 20.
W obecnej sytuacji wymiar czasu pracy na ½ etatu w stosunku do realizowanych zadań przez asystenta jest wystarczający.
Od 1 kwietnia 2016r. realizujemy zadania w zakresie świadczenia wychowawczego, w co zaangażowani są min. pracownicy socjalni, którzy prowadzą postępowania w sprawie świadczenia wychowawczego. Poinformowano mnie, że zadania proszę rozłożyć na pracowników.
Natomiast art. 10 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci mówi:
W przypadku gdy postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 1, prowadzone są w ośrodku pomocy społecznej, realizacja tych zadań nie może powodować nieprawidłowości w wykonywaniu zadań pomocy społecznej, a także nie może naruszać norm zatrudnienia pracowników socjalnych określonych w przepisach o pomocy społecznej.
Zgodnie z art. 110 ust. 11 ustawy o pomocy społecznej Ośrodek pomocy społecznej zatrudnia pracowników socjalnych proporcjonalnie do liczby ludności gminy w stosunku jeden pracownik socjalny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na 2000 mieszkańców lub proporcjonalnie do liczby rodzin i osób samotnie gospodarujących, objętych pracą socjalną w stosunku jeden pracownik socjalny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na nie więcej niż 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących.
Stan mieszkańców gminy na dzień 15.01.2017r. wynosi 4 050.
Chcąc powierzyć prowadzenie postępowań w zakresie świadczenia wychowawczego osobie zatrudnionej na stanowisku asystenta rodziny przeszkodę stanowi art. 17 ust. 4 – asystent rodziny nie może prowadzić postępowań z zakresu świadczeń realizowanych przez gminę.
Pragnę podkreślić, że w małych gminach tak jak nasza mamy poważny problem, z tego względu, że na Ośrodek Pomocy Społecznej jest nakładanych coraz więcej zadań gminy, które musimy realizować zgodnie z przepisami wynikającymi z ustaw. Przepisy te, niestety bardzo ograniczają nawet kwestię przydzielenia/zwiększenia obowiązków pracownikowi zatrudnionemu na min. na stanowisku asystenta rodziny.
Konsultowałam to z wieloma prawnikami i na szkoleniach, jak również z inspektorami z nadzoru kontroli Urzędu Wojewódzkiego wszyscy odwołują się do przepisów, które niestety ograniczają wykonywanie wyżej wymienionych zadań.
Zatem zwracam się do z prośbą, a także alarmuję, że my kierownicy małych Ośrodków Pomocy Społecznej mamy poważny problem z podziałem obowiązków zgodnie z przepisami.
W związku z powyższym, jak należało by uregulować zatrudnienie, czy zakres czynności osobie zatrudnionej na stanowisku asystenta by wykonywanie zadań wynikających z wyżej wymienionych ustaw nie kolidowały ze sobą.