Hej,bardzo proszę o łopatologiczne wytłumaczenie mi sprawy na konkretnym przykładzie.
Wiem, że w temacie jest dużo postów, ale proszę o opinię do konkretnej sprawy.
Człowiek ma zasiłek stały przyznany do 4 lutego 2017 (data końcowa "starego" orzeczenia). 3 lutego złożył nowy wniosek o zasiłek stały - dołączył kopie wniosku o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności z potwierdzeniem nadania (3 lutego).
Zawieszam postępowanie w sprawie "nowego" zasiłku stałego do czasu dostarczenia aktualnego orzeczenia i z urzędu przyznaję zasiłek okresowy.
I tu jest dylemat: zasiłek okresowy przyznaję od 5 lutego do 31 marca 2017 czy od 01 lutego do 31 marca 2017?
Moim zdaniem zasiłek okresowy na "nowych zasadach", czyli z urzędu powinien być przyznany od dnia utraty uprawnień do "starego" zasiłku stałego, bo przecież zasiłek okresowy przyznajemy na podstawie art. 106 ust. 8 w związku z art. 106 ust. 7 pkt 1, i to świadczenie traktujemy zgodnie z brzmieniem art. 106 ust 3, czyli: "Świadczenia pieniężne z pomocy społecznej przyznaje się i wypłaca za okres miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją, z zastrzeżeniem ust. 7–11. W przypadku gdy uprawnienie do świadczenia nie obejmuje pełnego miesiąca, świadczenie przyznaje się za niepełny miesiąc, a kwotę świadczenia ustala się, dzieląc pełne kwoty przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni objętych świadczeniem".
Pozdrawiam, Bleksa