Matka ma świadczenie pielęgnacyjne na 25 letnią córkę. Teraz ta córka uzyskała orzeczenie na swoje dziecko i wystąpiła z wnioskiem o przyznanie na nie świadczenia pielęgnacyjnego. Można przyznać ? czy odmówić na podstawie art. 17 ust. 5 pkt 4 jako, że członek rodziny ma już prawo do jednego świadczenia pielęgnacyjnego.
To, że członek rodziny ma już prawo do jednego świadczenia pielęgnacyjnego to mało, bo on to prawo ma w związku ze sprawowaniem opieki nad osobą/córką, która sama tej opieki wymaga z powodu swojej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Nad tą sama, która teraz każe sobie płacić za opiekę nad swoim własnym dzieckiem.
I w takim wypadku zlecić wywiad i ustalić, kto nad kim w rzeczywistości sprawuje opiekę. Bo jezeli córka w takim stopniu wymaga opieki,że az matka musi pobierać nad nią śp, to znaczy, ze córka nie jest w stanie tej opieki sprawować nad swoim własnym dzieckiem i tę opiekę powinna przejąć babcia, w ramach śp. jakie juz pobiera na córkę. A jezeli córka jest na tyle samodzielna, żeby sprawować opiekę nad swoim własnym dzieckiem i w związku z tym pobierac śp. to znaczy, że matce sie nie należy świadczenie pielegnacyjne, które pobiera.
Co za ludzie, zamiast pilnować i opiekować sie swoimi chorymi dziećmi niezdolnymi do samodzielnej egzystencji, to jeszcze im nogi rozkładają.
A tak poza tym to ta córka nie ma renty socjalnej?