Witajcie! Powiedzcie mi proszę gdzie przekazujemy zwroty kosztów upomnienia , czy do BP czy pozostaje w Urzędzie wierzyciela. Moje pytanie stąd, gdyż z innego organu księgowa poinformowała nas ze u nich zwroty up. przekazuje się do Budżetu Państwa. No a w ostatnim czasie nie mieliśmy takich, a w tamtym roku pozostawialiśmy w Organie wierzyciela.
No właśnie skąd taki podział. Jak rozliczam wpłatę dłużnika to to rozliczenie przekazuję księgowej a ona następnie do skarbnika w UG to tam to może i taki podział jest ale nie rozumiem jak to dzielić, nawet jak sam system przekazuje w całości kwotę na koszty upomnienia i nic nie dzieli. więc skąd taki podział?
Ustawa z dnia 13 listopada 2003 r.o dochodach jednostek samorządu terytorialnego /Dz.U. z 2015r., poz. 513/
Art. 4.1. Źródłami dochodów własnych gminy są:
7) 5,0% dochodów uzyskiwanych na rzecz budżetu państwa w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej;
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r.o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. z 2014r. poz. 1619/
Art. 15. § 2. Koszty upomnienia obciążają zobowiązanego i, z zastrzeżeniem § 3, są pobierane na rzecz wierzyciela. (...).
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów /Dz. U. z 2015r. poz. 859/
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
organie właściwym wierzyciela - oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej;
Wierzycielem w TW jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta a koszty upomnienia są pobierane na rzecz wierzyciela - tak właśnie stanowią odrębne zapisy (ustawa egzekucyjna i ustawa o fa)
Nie ma co nawet wspominać (ale i tak wspomnę) art. 27 który dobrze reguluje podział odzyskanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego a mianowicie dość wyraźnie zaznacza co leci na rzecz budżetu państwa, o KU nic tam nie ma. Koszty upomnienia to dochód gminy.