Osoba przysłała do naszego OPS-u pisemny wniosek o umieszczenie w domu pomocy społecznej. Pracownik socjalny chciał przeprowadzić wywiad środowiskowy , 2-krotnie był na wywiadzie środowiskowym i nikogo nie zastał . Jednocześnie na piśmie , które osoba skierowała do nas , podaje adres do korespondencji ( poza terenem naszego ośrodka ) , gdyż faktycznie osoba tam nie mieszka i przebywa w innym miejscu zamieszkania ( tj. u córki ) .
Najpierw to należy zbadać sytuację czy rodzina może sie zaopiekować ,może wystarczą same usługi a na końcu DPS znając życie to gmina będzie pokrywała koszty bo rodzina się wypnie.
skoro mieszka u córki to nie twoja gmina powinna rozpatrywać wniosek prześlij więc do miejsca pobytu klienta.
Należałoby ustalić jak długo jest u tej córki i czy zamierza tam przebywać na stałe, Jednym słowem ustalić jej miejsce zamieszkania (gdzie koncentruje się jej aktywność życiowa, np. gdzie ma lekarza rodzinnego, jak długo przebywa u córki, na jaki adres wypłacana jest emerytura itp.). Od tego gdzie zamieszkuje ta osoba zależy która gmina rozpatruje wniosek. Jeżeli wyjdzie, że twoja gmina jest gminą zamieszkania klienta - to po prostu zwracasz się do gminy pobytu o przeprowadzenie wywiadu i ty kierujesz do DPS.
określona przez Ciebie aktywność życiowa koncentruje się w miejscu zamieszkania córki , co również oświadczyła owa córka , tak więc właściwą gminą do rozpatrzenia tej sprawy jest gmina faktycznego zamieszkania . Czy mam dobry tok myślenia ?