Która gmina organem własciwym? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 27 sty 2014, 12:40

Pani X jest zameldowana na stałe w gminie A , ale od około 10 lat zamieszkuje gminę B - tam pobierała przez te 10 lat różnego rodzaju świadczenia z pomocy, tam prowadzona była wobec niej praca socjalna itd itp. Urodziła dziecko i trafiła do domu samotnej matki w gminie C. Dom samotnej matki przesłał do gminy zameldowania wywiad i wniosek Pani X o przyznanie pomocy finansowej. Kto jest tutaj organem właściwym? gmina zameldowania, gmina ostatniego miejsca zamieszkania? gmina aktualnego miejsca pobytu? I kto powinien ponosić odpłatność za pobyt w domu samotnej matki?

z góry dziękuję za podpowiedź...
~Kr.

Napisano: 27 sty 2014, 12:51

Jeżeli sama zainteresowana nie stwierdzi , oświadczy jednoznacznie ze miejscowośc w której teraz przebywa jest jej miejscem zamieszkania i przede wszystkim ma zamiar dalej tu mieszkać to gmina ost. miejsca zameldowania. czyli tam gdzie mieszkała 10 lat mają spokój, teraz tylko kto szybszy i sprytniejszy- jeżeli gminie miejsca zameldowania ostatniego uda sie udowodnić ze ta miejscowośc w ktorej teraz przebywa jest jej miejscem zamieszkania to sie wymigają i bedzie placić gmina gdzie jest dom samotnej matki. znajac zycie to gmina gdzie jest dom samotnej matki jest wycwiczona ,żeby odpychać wszelkie spady -i dobrze.
Bo mieć dom sam .matki, schroniska itp to jakby mieć czyraka na du......p....ie.
~as ss

Napisano: 27 sty 2014, 13:22

Nie ukrywam, że reprezentuję gminę zameldowania. Dlaczego my mamy płacić, skoro przez ostanie 10 lat nie mieliśmy kontaktu z wnioskodawczynią, nie prowadziliśmy żadnej pracy z rodziną itd. W ustawie nie ma słowem o miejscu zameldowania, chyba, że jest to osoba bezdomna - no właśnie, czy spełnia definicję bezdomności? W sumie, to ma gdzie wrócić i mieszkać - choć oba środowiska - zarówno w gminie zamieszkania jak i zameldowania są środowiskami patologicznymi.
Mógłbym odesłać to do SKO, aby rozstrzygnęło spór - ale sprawa poleży tam ze 2 miesiące albo i dłużej a dziewczyna będzie bez środków do życia, tym bardziej, że w grę (na razie) wchodzi tylko zasiłek 200-300 zł.

Z drugiej strony jeśli teraz ustąpię, to mogą nas później obciążyć odpłatnością za pobyt w OIK - a to już jest 1000 zł miesięcznie.
~Kr.

Napisano: 27 sty 2014, 13:28

ale ta pani stała sie osoba bezdomną zgodnie z przepisami ostatni adres zameldowania
~ela

Napisano: 27 sty 2014, 13:50

Ale ta Pani ma meldunek na stałe i nie została z niego wymeldowana to jak stała się bezdomną.
Uważam,ze powinna płacic gmina jej ostatniego miejsca zamieszkania i tam przesłałbym dokumenty
~magda

Napisano: 27 sty 2014, 14:04

tak zrobiliśmy, ale gmina zamieszkania odesłała dokumenty z powrotem do gminy zameldowania - teraz w zasadzie powinno to trafić do sko, z tym, że wnioskodawca dalej jest bez środków...
~Kr.

Napisano: 27 sty 2014, 14:12

A podali na jaki art.się powołali odsyłając dokumenty.

My mielisśy taką sprawę zostało przyznane świadczenie w miejscu zamieszkania klienta tamta gmina przysłała nam pismo o zwrot zasiłku bo facet był meldowany na naszym terenie
~magda

Napisano: 27 sty 2014, 14:34

Osoba bezdomna to nie tylko osoba bez meldunku. To również osoba posiadająca meldunek, ale nie mająca możliwości zamieszkania pod adresem zameldowania - art. 6 p. 8 ustawy. Mniemam, że z jakiś powodów ta osoba nie może zamieszkać w miejscu zameldowania, skoro jest w domu samotnej matki. Z kolei dom samotnej matki nie jest lokalem mieszkalnym, o czym mówi mnóstwo orzeczeń. Mamy zatem do czynienia z osobą, która nie zamieszkuje w lokalu8 mieszkalnym i nie ma możliwości zamieszkania pod adresem zameldowania, czyli z osobą bezdomną. Dla osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego zameldowania na pobyt stały. W przypadkach szczególnie uzasadnionych pomocy może udzielić gmina pobytu, ale wówczas gmina ostatniego zameldowania ma obowiązek zwrotu środków gminie, która udzieliła pomocy. Art. 101 ust. 1,2,3 i 7.
~Jerzozwierz

Napisano: 27 sty 2014, 14:35

1) Żeby odpowiedzieć trzeba wiedzieć, czy jest osobą bezdomną, co trzeba udowodnić stosując zapis art. 6 pkt 8 ustawy o pomocy społecznej). Być może ma możliwość powrotu do miejsca zamieszkania lub zameldowania.Dokładnie przeczytajcie wywiad, czy bezdomność została udowodniona. Jeżeli jest bezdomna - to gmina ostatniego zameldowania ( art. 101 ustawy).

2) Dom samotnej matki jest miejscem pobytu. Pobyt w nim zapewnia schronienie i posiłek, więc nie jest to sprawa niecierpiąca zwłoki. Nie ma zatem konieczności udzielania pomocy przez gminę miejsca pobytu a następnie zwrotu przez gminę zamieszkania , nie zameldowania. Wszystkie znaki wskazują, że to gmina zamieszkania byłaby obowiązana do zwrotu gminie, która udzieliła pomocy w miejscu pobytu.

~Ryska

Napisano: 27 sty 2014, 14:45

Z wywiadu niewiele wynika, tak jakby OIK sam nie wiedział gdzie to ma jeszcze wysłać, wniosek tej pani jest lakoniczny i zatytułowany \"do Ośrodka Pomocy społecznej\" i tyle. Czy spełnia definicję bezdomności? Nie powiem, żeby ta definicja była jasna i jej sytuacja też jasna nie jest. Czy może powrócić do miejsca zamieszkania albo zameldowania? - i tak i nie. Powrót fizyczny jest możliwy, ale jak zaznaczyłem są to środowiska patologiczne - jedna z przyczyn, że w przeszłości odebrano tej pani już 5 dzieci... Umieszczenie w OIK miało dać tej Pani szansę na przyszłość i OK, popieram. Jak już zaznaczyłem o mały zasiłek spierać się nie chcę, ale zbędnych 1000 zł opłaty za ośrodek niestety w budżecie nie mam.
~Kr.


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x