Czy weryfikujecie dzieci czy jest zasadność takiej pomocy? Czy np. rodzinę stać na opłacenie posiłków? Czy na przyszły miesiąc też mają iść z puli dyrektorskiej? Czy są dzieci, które korzystają z tej formy wsparcie w sposób ciągły?
Cześć,
My sprawdzamy dochód aby być przekonanym, że przekraczają kryt. doch. określone w programie. W praktyce wygląda to tak: dyrektor przesyła nam listę i to on określa na jaki czas (zazwyczaj semestr), my kontaktujemy się ze wskazaną rodziną, ustalamy ich dochód, jeżeli przekraczają kryterium i występują inne przesłanki (np. niepełnosprawność) to przyznajemy dożywianie z 20% a nasz kierownik to akceptuje. Jeżeli jednak nie przekraczają kryt. to wydajemy dec. administracyjną. Chętnie dowiem się jak to wygląda w innych OPS Pozdrawiam
Jeżeli dyrektor widzi potrzebę udzielenia pomocy w formie posiłku dla konkretnego dziecka (dzieci), to sporządza ich listę i przekazuje do OPS. Jest to pomoc doraźna! Po otrzymaniu listy ośrodek udziela niezwłocznie świadczenia w postaci posiłków dla tych dzieci „na listę dyrektorską” (bez zbędnych ceregieli i formalności), co daje socjalnym czas na „wejście w środowisko”, a następnie ustalenie przyczyn tej sytuacji, udzielenia stosownych świadczeń – w tym posiłków już w „normalnym trybie” (jeżeli się kwalifikują) i/lub późniejszą pracę z tą rodziną, w celu poprawy sytuacji dzieci. Tak to powinno wyglądać wg założeń, uzasadnień i interpretacji pokontrolnych do Programu. Jak jest? Jak kto uważa i na ile kontrola pozwoli…