Nasuwa się pytanie - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]

Napisano: 17 sie 2015, 16:35

Witam,
Nie znalazłam nic o zasiłkach celowych (tj. "zapomoga" na węgiel, energie itp.), dlatego otwieram nowy temat.
Moja mama złożyła wniosek o wspomożenie (może tak to nazwę) przez Opiekę Społeczną na rzecz wyprawki szkolnej najmłodszej siostry (zeszyty, przybory szkolne, brakujące podręczniki). Nie widziałam wzoru podania, więc nie wiem, czy jest jakaś kwota przez nią wyszczególniona,ale to mniej istotne. Mama długo pozostawała osobą bezrobotną. Od bardzo dawna od początku miesiąca jest na okresie próbnym (co do wniosku udokumentowała). Poza tym bierze zasiłek rodzinny w wysokości chyba 260-270 zł.
Wspominała, że na wniosku trzeba było zaznaczyć pozycję, dlaczego potrzebuje tej pomocy (czy z powodu uzależnienia,bezrobocia,przemocy w rodzinie).
Tu nasunęła mi się myśl,czy tylko te kryteria świadczą o problemie ubóstwa...
Mama złożyła wniosek, wyszła z opieki i oświadczyła, że pracownicy opieki społecznej zrobią wywiad u mnie (nie mieszkam z mamą, jestem w separacji, wynajmuję wraz z synem mieszkanie w tej samej gminie) oraz u brata(mieszka w innej gminie), czy to my nie bylibyśmy w stanie jej pomóc.
Zabolało mnie to, bo gdybym ja miała czy brat pieniądze (bo pomagamy jak tylko się da,ale ciężko nam finansowo), to w życiu nie doprowadzilibyśmy, żeby wyprawkę szkolną siostrze musiała opieka finansować. Czy pracownicy opieki społecznej mają prawo posunąć się do tak bezdusznych kroków?
Jeśli tak, to po co jest takie finansowanie? Po co innym kładą pieniądze, skoro dobrze wiedzą, że nie potrzebują ich tak jak Ci, którzy wstydzą się o tą pomoc poprosić?
Jestem oburzona, że ktoś, kto ma mieszkanie socjalne, nie ma problemów z nałogami, nie znęca się nad dzieckiem, które wychowuje się samemu, że ten ktoś został potraktowany jakby chciał wyłudzić te pieniądze. Gdy ludzie naprawdę potrzebują pomocy, to jej nie ma. Czy pracownicy opieki społecznej mają prawo wyliczać mnie i mojego brata z naszych przychodów, mają prawo wiedzieć o naszych zobowiązaniach finansowych?
Przecież to chore, bo jak dziecko nie pomogłoby swojej matce, jak rodzeństwo by nie pomogło w sfinansowaniu wyprawki do szkoły?
Nie rozumiem.
Karolkaaa


Napisano: 18 sie 2015, 16:07

wynika to z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - obowiązek alimentacyjny nie tylko ciąży na rodzicach wobec dzieci ale rowniez dzieci wobec rodzicow czyli jak mamie wiedzie sie zle a dzieciom dobrze to maja one obowiazek jej pomagac, sprawa pewnie na tym polega ze trzeba sprawdzic przez mops czy nie jestescie w stanie z bratem pomagac mamie wg swoich mozliwosci
masterm

Napisano: 18 sie 2015, 16:09

przede wszystkim to faktycznie nie rozumiesz wieeeluuu spraw:
1) piszesz w zasiłkach rodzinnych.... a powinnaś napisać w pomocy społecznej
2) poczytaj kodeks rodzinny i opiekuńczy- może zrozumiesz dlaczego informacje dotyczące Twojej sytuacji finansowej i Twojego brata są ważne ..........
3) poczytaj ustawę o pomocy społecznej to będziesz wiedziała dlaczego pracownicy socjalni mają prawo zbadać sytuację dzieci osoby ubiegającej się o zasilki z pomocy spol.
4) pytasz jak dziecko nie pomogłoby swojej matce?....... rozejrzyj się dookoła siebie, nie znasz rodzin gdzie są ogromne rozbieżności w poziomie życia? Jedno opływa w luksusach a drugie nie ma na chleb? Jeżeli nie, to uwierz- takich sytuacji jest ogrom........ dlatego uregulowano to prawnie, poprzez przeprowadzanie wywiadów u osób zobowiązanych do alimentacji......... a TY i TWÓJ BRAT jesteście osobami zobowiązanymi do alimentacji na rzecz swojej matki ( kodeks rodzinny i opiekuńczy)
~o~

Napisano: 18 sie 2015, 17:14

Tak więc zasiłek celowy a alimenty, to to samo?
Karolkaaa

Napisano: 18 sie 2015, 17:27

Poza tym, chyba nie każdy musi znać każdy kodeks prawa... Jako kierowca znam kodeks drogowy. Jako matka i córka mam obowiązek znać kodeks rodzinny i opiekuńczy?
Proszę bez szacunku mnie nie traktować, bo każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć. Napisałam tu, aby czegoś się dowiedzieć, a nie po to, aby krytykować nie, bo nie znam kodeksu rodzinnego czy zamieściłam post tam, gdzie nie trzeba.
A zapytałam dlatego, że wychowałam się w slumsach. Tam było mnóstwo rodzin patologicznych (zapewne teraz zostanę potraktowana jak ktoś taki,jak oni), często dochodziło do przemocy i zjawisk, gdzie dzieci się poniewierały, bo rodzice byli wiecznie pijani. I w moim mieście w takich rodzinach opieka społeczna była, aby dać im pieniądze, aby prowadzić taki "błogi" stan życia, dzieci ubierali inni ludzie, a pieniądze w 70% szły na papierosy i alkohol, nie na książki, węgiel itp. I zdziwiło mnie, że takim ludziom potrafią dać taki zasiłek w formie pieniądza a nie bonu (nie mówię że się nie należy, ale idzie to inteligentnie rozegrać, aby pieniądze zostały rozporządzone tak,jak określa to cel na papierze), a gdy naprawdę człowiek nie ma z czego zeszytów kupić dziecku, bo pierwszą wypłatę dostanie się dziesiątego (poza tym pracownicy wiedzą z kim mają do czynienia) jest potraktowany jak ktoś kto chce te pieniądze wyłudzić.
Karolkaaa

Napisano: 19 sie 2015, 13:47

no chyba jednak krytykujesz pracowników OPS,..... jesteś oburzona ich postępowaniem....... więc Ci wyjaśniam,że postępowanie pracowników OPS wynika z wyżej cytowanych przepisów prawa a nie z obawy czy posądzania o wyłudzenie.
~o~

Napisano: 03 paź 2015, 5:53

Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – paremia prawnicza wyrażająca jedną z podstawowych zasad prawa, wywodząca się z prawa rzymskiego, pokrewna do Ignorantia legis non excusat.

Zgodnie z nią nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. W praktyce wyraża się ona tym, że nikt nie może podnosić, iż zachował się niezgodnie z normą dlatego, że nie wiedział o jej istnieniu. Dla poprawnego stosowania tej zasady konieczne jest, aby wszystkie akty prawne były publikowane w sposób umożliwiający każdemu zapoznanie się z nimi (w Polsce jest to realizowane poprzez obowiązek publikacji powszechnie obowiązujących źródeł prawa w Dzienniku Ustaw, a pozostałych aktów w Monitorze Polskim).

A ja szukam komentarzy do art.23 pkt. 4a.ustawy. Szukałem na forum w działach świadczenia rodzinne oraz zasiłki i dodatki, jak dotychczas bezskutecznie. Proszę o pomoc szczególnie pracowników/kierowników działów świadczeń rodzinnych mino że mają teraz ogrom roboty.
Pytanie: Czy odmawiając wizyty w środowisku i ew. przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ( vide w/w art. ) nie otrzymam świadczeń rodzinnych na mój poprawnie i w terminie złożony wniosek z wymaganymi dokumentami ?
zielonynz13

Napisano: 03 paź 2015, 11:30

Unormowanie art. 23 ust. 4a u.ś.r. daje organowi właściwemu prowadzącemu postępowanie w sprawie świadczeń możliwość przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sytuacji zaistnienia wątpliwości co do prawdziwości dokumentów przedłożonych przez stronę, przy czym chodzi o wątpliwości dotyczące okoliczności samotnego wychowywania dziecka a zatem o ustalenie, czy wnioskodawca jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, osobą pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobą rozwiedzioną, ale z wykluczeniem sytuacji, gdy wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (zob. uwagi do art. 3 pkt 17a u.ś.r.).
Należy mieć na względzie, że realizacja świadczeń rodzinnych przekazywana jest często ośrodkom pomocy społecznej, które są właściwe do udzielania również innych form pomocy (np. z ustawy o pomocy społecznej), stąd też okoliczność samotnego wychowywania dziecka, w sytuacji gdy osoba ubiegająca się o przyznanie jej prawa do świadczeń faktycznie zamieszkuje z ojcem dziecka, co wynika z innych danych ośrodka bądź stanowi informację z znaną organowi z urzędu, będzie okolicznością uzasadniającą przeprowadzenie wywiadu. Należy wziąć pod uwagę, że w komentowanym przepisie ustawodawca posłużył się pojęciem "wywiad", a nie "wywiad środowiskowy".
Wywiad, o którym mowa w art. 23 ust. 4a u.ś.r., przeprowadzany jest przez organ właściwy według kwestionariusza, który został określony w załączniku nr 20 do rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne na podstawie upoważnienia ustawowego z art. 23 ust. 5 pkt 4 u.ś.r. Zgodnie tym kwestionariuszem organ właściwy zobowiązany jest w części I do zgromadzenia informacji dotyczących danych osoby, z którą przeprowadzany jest wywiad, tj. imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, czy wnioskodawca ubiegał się o świadczenia z pomocy społecznej, data ostatniego rodzinnego wywiadu środowiskowego, czy wnioskodawca ubiegał się o dodatek mieszkaniowy; członków rodziny wspólnie zamieszkujących z osobą ubiegającą się o świadczenia rodzinne, tj. imię i nazwisko, data urodzenia, stan cywilny, stopień pokrewieństwa. W części II organ właściwy zobowiązany jest do przeprowadzenia wywiadu z osobą, która ubiega się o świadczenia rodzinne, przez udzielenie odpowiedzi na pytania: czy z wnioskodawcą i z jego dziećmi w jednym mieszkaniu zamieszkuje rodzic dzieci wraz z powodami zamieszkiwania, czy wnioskodawca prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z rodzicem dziecka, czy rodzic dziecka łoży na utrzymanie dzieci i w jakim zakresie, czy wnioskodawca wystąpił o zasądzenie alimentów, czy są one płacone, czy wystąpił z wnioskiem o ich egzekucję i ściganie osoby uchylającej się od płacenia, określenie formy uczestnictwa rodzica dziecka w procesie jego edukacji, opieki codziennej, organizacji wyjazdów wakacyjnych, wspólnego spędzania świąt. Część III wywiadu dotyczy przeprowadzenia wywiadu z najbliższymi sąsiadami, wychowawcami, opiekunami lub nauczycielami dziecka oraz innymi osobami, które mogą posiadać niezbędne informacje o rodzinie. W wywiadzie w części IV ocenie podlega też sytuacja rodziny, uwagi i wnioski sporządza osoba przeprowadzająca wywiad.
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10793
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL

Napisano: 03 paź 2015, 11:31

Artykuł 23 ust. 4a u.ś.r. stanowi jedyny przepis przewidujący przeprowadzenie wywiadu bezpośrednio przez organ właściwy.
Poza powyższym unormowaniem ustawodawca pozostawia organowi właściwemu możliwość wystąpienia do ośrodka pomocy społecznej o udzielenie informacji o okolicznościach dotyczących samotnego wychowywania dziecka, jeżeli zostały one ustalone w rodzinnym wywiadzie środowiskowym przeprowadzonym nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem otrzymania przez ośrodek pomocy społecznej wniosku o udzielenie informacji. Unormowanie to ma na celu przyspieszenie postępowania w sytuacji, gdy ośrodki pomocy społecznej dysponują informacjami o rodzinie wnioskodawcy, z uwagi na okoliczność, że wnioskodawca jest objęty pomocą ośrodka, przy czym istnieje warunek, że rodzinny wywiad środowiskowy musi być aktualny, tj. przeprowadzony nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku w sprawie uzyskania informacji o rodzinie i danych okolicznościach.
Podobne unormowanie ustawodawca przewidział w odniesieniu do osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne, ale również w stosunku do osób, które uprawnione są do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, gdy w trakcie jego realizacji zaistnieje wątpliwość co do okoliczności spełniania przez wnioskodawcę przesłanek z art. 17 u.ś.r. (np. osoba, która zobowiązana jest do opieki nad osobą niepełnosprawną wyjedzie za granicę, co uniemożliwia jej realizowanie koniecznego podobierania świadczenia obowiązku opieki). W takim przypadku organowi właściwemu przysługuje możliwość wystąpienia do ośrodka pomocy społecznej o udzielenie informacji o okolicznościach dotyczących spełnienia przesłanek do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli zostały one ustalone w rodzinnym wywiadzie środowiskowym przeprowadzonym nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem otrzymania przez ośrodek pomocy społecznej wniosku o udzielenie informacji. Nadto w odniesieniu do świadczenia pielęgnacyjnego, w przypadku gdy w stosunku do osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne lub osoby pobierającej to świadczenie wystąpią wątpliwości dotyczące okoliczności, o których mowa w art. 17 u.ś.r., organ właściwy może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej, w celu weryfikacji okoliczności, o których mowa w art. 17 u.ś.r. (art. 23 ust. 4aa u.ś.r.). Przepis ten znajdzie zastosowanie głównie w sytuacji, gdy rodzina nie jest objęta pomocą społeczną i ośrodek na zlecenie organu właściwego, w celu ustalenia okoliczności faktycznych sprawy, przeprowadzi rodzinny wywiad środowiskowy, którego celem będzie potwierdzenie zasadności przyznania lub dalszej wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego.
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10793
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL

Napisano: 03 paź 2015, 11:32

Należy zaznaczyć, że unormowanie zawarte w art. 23 ust. 4aa, 4b, 4e u.ś.r. dotyczą uzyskania dowodu z rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzanego przez kierownika ośrodka pomocy społecznej w drodze instytucji pomocy prawnej (zob. art. 52 k.p.a.) na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej. Norma art. 107 u.p.s. reguluje zasady przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego, cel jego przeprowadzania, wskazuje osobę do tego uprawnioną, którą jest pracownik socjalny, aktualizowanie wywiadu, skutki niewyrażenia zgody na przeprowadzenie wywiadu lub jego aktualizacji, uprawnienia osoby przeprowadzającej wywiad oraz dokumenty, na podstawie których ustala się sytuację osobista, rodziną, dochodową i majątkową rodziny. Sposób przeprowadzenia wywiadu, wzór kwestionariusza wywiadu, wzór oświadczenia o stanie majątkowym oraz wzór legitymacji pracownika socjalnego został określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 czerwca 2012 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego641 .
W wyroku z dnia 7 marca 2008 r., II OSK 161/07642 , Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że "udostępnienie specjalnego dowodu jakim jest wywiad środowiskowy przez organ pomocy społecznej innemu organowi, jako wyjątek od zasady określonej w art. 75 § 1 k.p.a., wymaga wyraźnego przepisu". Bezspornie przepisem takim jest właśnie art. 23 ust. 4b u.ś.r.
Odrębnie uregulowano kwestię związaną z ustaleniem prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, gdzie wprowadzono obligatoryjność wywiadu środowiskowego. W art. 23 ust. 4e u.ś.r. ustawodawca posłużył się zwrotem "organ właściwy zwraca się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego [...] w celu weryfikacji okoliczności dotyczących spełniania warunków" przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego. W orzecznictwie wskazuje się, że rolą organu właściwego w sprawie świadczeń rodzinnych jest stała kontrola nad tym, czy przypadkiem nie dochodzi do nadużyć przy przyznaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego643 . Stąd też ustawodawca przewidział obligatoryjność aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego, który przeprowadza się po upływie 6 miesięcy, jeżeli do końca okresu, na który zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, pozostało więcej niż 3 miesiące, oraz w każdej sytuacji, gdy zaistnieją wątpliwości co do spełniania warunków wypłacania specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10793
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL



  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x