Kobiecie przyznano prawo do świadczeń rodzinnych na okres 2020/2021 z zastosowaniem mechanizmu zł za zł. weryfikując prawo do świadczeń na okres 2021/2022 okazało się, że córka kobiety podjęła zatrudnienie 01.09.2020 r., które trwa do tej pory. Fakt ten, nie został zgłoszony przez kobietę, ani też nie był znany organowi w dniu wydania decyzji. Czy powinnam wznowić postępowanie, następnie uchylić wydaną pierwotnie decyzję oraz wydać nową?
Nie zapominajmy że przy wznowieniu znaczenie ma również moment wydania decyzji. Jeśli np. decyzja przyznająca stronie prawo została wydana jeszcze w sierpniu 2020 r. (zastanowiłbym się również nad wrześniem,a nawet październikiem), tryb wznowienia nie będzie właściwy.
Dlaczego nie dotyczy decyzji z sierpnia? Bo zdarzenie mające wpływ na prawo do świadczeń nie istniało w dniu wydania decyzji.
Dlaczego mam wątpliwości co do września i października? Bo najpierw trzeba ustalić co jest okolicznością mającą wpływ na prawo do świadczeń, nieznaną organowi w dniu wydania decyzji. Załóżmy że okolicznością tą jest nie samo podjęcie zatrudnienia, ale uzyskanie dochodu, spowodowane podjęciem zatrudnienia. Tu rodzi się pytanie kiedy dochodzi do uzyskania dochodu? Wpływ na prawo do świadczeń ma dochód z miesiąca następującego po podjęciu zatrudnienia tj. z października 2020. Idąc tym tokiem rozumowania, nawet gdybyś we wrześniu i październiku wiedziała o podjęciu pracy przez członka rodziny, nie byłoby podstaw by ten dochód uwzględniać. Realnie więc wpływ na prawo do świadczeń to uzyskanie dochodu miało od listopada 2020 r. i wtedy stosowałbym tryb wznowieniowy.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett