Księgowanie opłaty komorniczej musi być zgodne z ewidencją bankową
Księgując zdarzenia gospodarcze na koncie 130, jednostki publiczne powinny pamiętać, że wprowadzane zapisy muszą być zgodne z ewidencją prowadzoną przez bank. Zasada ta dotyczy również rozliczenia opłat komorniczych - przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.
Dyrektor zarządu infrastruktury miejskiej zwrócił się do gdańskiej regionalnej izby obrachunkowej (RIO) o udzielenie wyjaśnienia w zakresie sposobu ewidencji opłat komorniczych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W odpowiedzi przedstawiciele Izby przypomnieli, że księgując wszelkie wpłaty na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostki”, należy mieć na uwadze zasadę wyrażoną w rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości, zgodnie którą musi zachodzić pełna zgodność między zapisami w ewidencji jednostki publicznej a tej prowadzonej przez bank (pismo nr 31868/20130).
Zapisy w księgach rachunkowych
Izba zaprezentowała jednocześnie sposób księgowania opłaty komorniczej, który z jednej strony spełnia ten warunek, a z drugiej nie powoduje konieczności przekazywania środków pieniężnych w ramach rachunku bieżącego (dochodów i wydatków) jednostki.
Zgodnie z propozycją RIO zapisy księgowe mogą wyglądać następująco:
Przypis należności głównej - 50 zł
Wn 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”
Ma 720 „Przychody z tytułu dochodów budżetowych”
Przypis naliczonych kosztów upomnienia - 8,80 zł
Wn 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”
Ma 720 „Przychody z tytułu dochodów budżetowych”
Polecenie księgowania kosztów opłaty komorniczej (5%) - 2,94 zł
Wn 761 „Pozostałe koszty operacyjne”
Ma 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”
Wpłata od komornika na rachunek bankowy jednostki budżetowej (uwzględniającej potrącenie opłaty komorniczej) - 55,86 zł
Wn 130 „Rachunek bieżący jednostki”
Ma 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”
Wykazanie opłaty w sprawozdaniu
W zakresie sprawozdawczości budżetowej rozliczenie opłaty komorniczej powinno zostać zrealizowane przez wykazanie jej w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego.
Zgodnie z wytycznymi RIO jednostka powinna zaprezentować omawiane w kolumnach:
5 „Należności” - 58,80 zł
(-)
6 „Potrącenia” - 2,94 zł
(-)
7 „Dochody wykonane” = 8 „Dochody otrzymane” - 55,86 zł
(=)
9 Saldo końcowe należności - 0.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 289).
Rozporządzenie ministra finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. nr 20, poz. 103 ze zm.).