nienależnie pobrany zasiłek stały - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 04 paź 2023, 11:34

Facet pobierał do końca sierpnia 2023 zasiłek stały z tytułu niepełnosprawności, w lipcu złożył wniosek na emeryturę, którą mu ZUS we wrzeŚniu przyznał i wypłacił z wyrównaniem od lutego 2023 r. Czy można uchylić w Pomoście decyzje która już nie obowiązuje, a później uznać świadczenie za nienależnie pobrane. Próbuje tak zrobić ale coś mi nie wychodzi.
gops.ania.22
Praktykant
Posty: 14
Od: 13 lip 2022, 8:50
Zajmuję się: PS, ZI, STYPENDIA

Napisano: 04 paź 2023, 12:41

A może zastosujesz treść art. 99 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej?
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Ojciec76
VIP
Posty: 1822
Od: 09 gru 2010, 9:31
Zajmuję się: PS i reszta w zależności od problemu
Lokalizacja: warmia, mazury

Napisano: 04 paź 2023, 12:45

Pan otrzymał wyrównanie ponad 10 tys i nalega że sam chce oddać.
gops.ania.22
Praktykant
Posty: 14
Od: 13 lip 2022, 8:50
Zajmuję się: PS, ZI, STYPENDIA

Napisano: 05 paź 2023, 11:12

Po pierwsze - to nie są żadne nienależnie pobrane świadczenia i nie mogą być za takie uznane. Zwrot z ZUS wynika z ustawy, a konkretnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2023.901 z późn. zm.), gdzie jest wyraźnie wskazane, że osobie, której przyznano emeryturę lub rentę za okres, za który wypłacono zasiłek stały lub zasiłek okresowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy rentowe, które przyznały emeryturę lub rentę, wypłacają to świadczenie pomniejszone o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconych za ten okres zasiłków i przekazują te kwoty na rachunek bankowy właściwego ośrodka pomocy społecznej (...).

Nie budzi zatem wątpliwości, że zasiłek stały pobierany przez skarżącego w okresie, za który przyznana została mu emerytura, takim nienależnie pobranym świadczeniem nie jest”. (Tak: Wyrok NSA z dnia 20.06.2017 r., sygn. akt: I OSK 756/16, publ.: CBOSA).

Po drugie - ten zusowski zwrot to nie jest możliwość, ale OBOWIĄZEK i Wy tego zwrotu nie możecie się zrzec, odstąpić od jego żądania ani ustalić go w inny sposób niż ustawowo przyjęty, bo „pan chce sam oddać”.

Zwrotu dokonuje się właśnie przez potrącenie, zmniejszając kwotę świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Potrącenie to następuje z mocy prawa, co oznacza, że nie zachodzi konieczność wydania odrębnej decyzji w tym przedmiocie. Zatem ZUS, gdy tylko uzyska stosowną informację o zbiegu pobierania przez uprawnionego wskazanych powyżej konkurencyjnych świadczeń za ten sam okres, ma obowiązek zastosowania instytucji potrącenia uregulowanej w art. 99 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. To na organie ubezpieczeń społecznych ciąży obowiązek zastosowania art. 99 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (por. wyrok NSA z dnia 11 marca 2011 r. sygn. I OSK 1942/10 pub. www.orzeczenia.nsa.gov.pl.(…) Zgoda osoby zainteresowanej nie jest tu wymagana (…) Oznacza to, że przepis ten, mając bezwzględnie obowiązujący charakter, obliguje Zakład Ubezpieczeń Społecznych do dokonania potrącenia. (Tak: Wyrok NSA z dnia 20.06.2017 r., sygn. akt: I OSK 756/16, publ.: CBOSA).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1755
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 05 paź 2023, 13:26

a jak postąpić w przypadku gdy ZUS oddał część nadpłaconego zasiłku a po miesiącu przysłał pismo z informacją, że nie może dalej realizować potrąceń na poczet nadpłaty zasiłku stałego ponieważ dokonują potrąceń z tytułu alimentów i przekazują je na konto komornika. W ten sposób w systemie "wisi" mi 100 zł z którymi nie wiem co zrobić?
renata1983
Praktykant
Posty: 13
Od: 04 maja 2023, 10:03
Zajmuję się: PS

Napisano: 05 paź 2023, 13:33

Nic, czekać ;) Może ZUS kiedyś to ściągnie, może nie, nic nie zrobisz ;)
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1755
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 05 paź 2023, 13:38

tyle wiem tylko że księgowość naciska co dalej ;) a tak dopytam czy powinniśmy co jakiś czas się ZUSowi przypominać? czy to pierwsze pismo ich obowiązuje? z nieoficjalnych informacji te potrącenia alimentacyjne będą pobierane przez ok 3 lata
renata1983
Praktykant
Posty: 13
Od: 04 maja 2023, 10:03
Zajmuję się: PS

Napisano: 05 paź 2023, 13:56

Oczywiście można "się przypominać" do ZUSu w tej sprawie, choćby po to, żeby była jakaś "podkładka" i księgowa się odczepiła ;)
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1755
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x