Przedmiotem konferencji jest paradygmat deinstytucjonalizacji opieki dla osób z niepełnosprawnością oraz seniorów. Rodzinne domy opieki społecznej, WTZ-y, ZAZ-y, ośrodki wsparcia, mieszkalnictwo osób niesamodzielnych. Ta konferencja poświęcona jest formom pomocy/opieki osobom niesamodzielnym.
W piątek w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się seminarium \"Modernizacja pieczy społecznej: Wykorzystanie środków unijnych w zakresie przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnym\".
Opieka instytucjonalna np. nad osobą starszą czy dzieckiem oznacza dla podopiecznego izolację i wyrwanie go ze środowiska. Deinstytucjonalizacja i dopasowanie opieki do indywidualnych potrzeb to kierunek, w którym chcemy iść - mówi wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.
Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn mówiła, że jest to kierunek, w którym resort chce iść. Przypomniała, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej, która ma zmodernizować obecny system. Jej zdaniem należy wykorzystywać to, co obecnie już dobrze funkcjonuje, rozwijając równocześnie formy opieki środowiskowej i dopasowując ofertę do potrzeb beneficjantów.