obsługa 2% - Księgowość

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Napisano: 24 paź 2016, 9:36

podkarpackie dostało wyjaśnienia w sprawie wyliczania kosztów obsługi w rozdz. 85211 - zaznaczają że wysokość środków na koszty obsługi ustala się na podstawie otrzymanej dotacji a nie wydatkowej przekazanej przez wojewodę w rozdz. 85211
klarinka


Napisano: 24 paź 2016, 14:15

A na koniec roku jak liczyć od otrzymanej dotacji, czy od wypłaconych świadczeń?
Renia142
Praktykant
Posty: 16
Od: 22 lut 2016, 15:29
Zajmuję się:

Napisano: 24 paź 2016, 14:28

No właśnie tez jestem ciekawa jak na koniec roku te 2% traktować, wyjaśniają jeszcze że nienależnie pobrane świadczenia nie zmniejszają tych 2% czy dobrze rozumiem
monia77

Napisano: 24 paź 2016, 15:45

Przepisy mówią że 2% od otrzymanej dotacji na wypłatę świadczeń. A co ostatecznie jest tą kwotą na koniec okresu sprawozdawczego - wydatki w Rb 28S w § 3110. Przecież jeśli zwracamy dotacje na koniec roku ze względu na to że jest za wysoka to w Rb 50 o dochodach wykazuje się dotacje faktycznie otrzymaną a więc pomniejszona o zwrot.
renia 50

Napisano: 05 gru 2016, 21:31

to jak to w koncu z tym 2 % , od otrzymanej czy wydatkowanej, jakieś interpretacje?
asa

Napisano: 07 gru 2016, 23:21

Tu jest jedna odpowiedz co prawda dotycząca ŚR i FA ale zapis w ustawie jest taki sam:
Stanowisko Departamentu Świadczeń Rodzinnych MPiPS w sprawie sposobu naliczania kosztów

Stanowisko Departamentu Świadczeń Rodzinnych MPiPS w sprawie sposobu naliczania kosztów obsługi świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej

Stanowisko z dnia 14 grudnia 2007 roku.

Zgodnie z art. 33 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych, koszty obsługi świadczeń rodzinnych wynoszą 3% otrzymanej dotacji na świadczenia rodzinne oraz składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego, tj. 3% dotacji otrzymanej w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej – Świadczenia rodzinne, zaliczka alimentacyjna oraz składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego, nie mniej jednak niż 6.000 zł rocznie. Zatem 3% kosztów, o których mowa powyżej, nalicza się od fizycznie przekazanej w danym miesiącu gminie przez wojewodę transzy środków. W kwocie tej zawarte są również finansowane z tej samej dotacji koszty obsługi zaliczki alimentacyjnej, które zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej wynoszą 3% wydatków na zaliczki alimentacyjne. Tym samym koszty obsługi świadczeń rodzinnych w skali roku kalendarzowego finansowane przez budżet państwa nalicza się jako 3% od całości środków finansowych przekazanych gminie przez wojewodę w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej w danym roku, a zawarta w nich wartość 3% od poniesionych przez gminę wydatków na zaliczki stanowi kwotę przeznaczoną na koszty obsługi zaliczki. W poszczególnych miesiącach roku gmina może ponosić zarówno niższe, jak i wyższe wydatki na obsługę tych zadań finansowanych przez budżet państwa, niż te wynikające z ustawowych 3%. Jednakże w skali roku koszty obsługi świadczeń rodzinnych i zaliczek alimentacyjnych finansowanych przez budżet państwa nie mogą przekroczyć ustawowych 3%, a wszelkie wydatki poniesione na obsługę świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej przekraczające tę wartość finansowane są wyłącznie ze środków własnych gminy.
W sprawozdaniach rzeczowo-finansowych z zakresu świadczeń rodzinnych (w części F, w wierszu 3) i zaliczek alimentacyjnych (w części A, w wierszu 2) gminy wykazują wszystkie wydatki poniesione na obsługę tych zadań, zarówno pochodzące ze środków budżetu państwa, jak i ze środków własnych.

Zmniejszenie decyzją wojewody planu w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej w wyniku jego weryfikacji powoduje zmniejszenie kwoty odpisu przeznaczonego na obsługę świadczeń rodzinnych, w tym zaliczki alimentacyjnej, do wysokości nieprzekraczającej 3% aktualnie obowiązującego planu. Zatem gmina nie może naliczać 3% na obsługę świadczeń rodzinnych od kwoty przekazanej jej przez wojewodę według planu obowiązującego przed weryfikacją, jeżeli obecnie jest on mniejszy.

Zablokowane przez wojewodę środki na realizację świadczeń rodzinnych nie są środkami przekazanymi gminie, a tym samym nie ma możliwości naliczania od nich 3% kosztów obsługi świadczeń rodzinnych.

O strukturze wykorzystania środków z budżetu państwa na obsługę świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej decyduje gmina. Określony w 2004 r. w decyzji przyznającej środki budżetowe na wdrożenie ustawy o świadczeniach rodzinnych 73% wskaźnik udziału wynagrodzeń z pochodnymi oraz 27% wskaźnik udziału pozostałych wydatków w ogólnych kosztach obsługi świadczeń rodzinnych dotyczył tylko decyzji odnoszącej się do 2004 r.

tolla
tolla

Napisano: 07 gru 2016, 23:24

tu jest druga odpowiedz:
Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej

na interpelację nr 15597

w sprawie zwiększenia środków na obsługę świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 15 kwietnia br., znak: SPS-023-15597/10, dotyczące interpelacji poseł Anny Sobeckiej w sprawie zwiększenia środków na obsługę świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego, uprzejmie wyjaśniam.

Realizacja zarówno zadań wynikających z przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.), jak i zadań wynikających z przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7, z późn. zm.) finansowana jest z tych samych źródeł, tj. tej samej dotacji celowej z budżetu państwa, ujętej we wspólnym rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej: Świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego. W obu ustawach określono, że na koszty obsługi przeznaczone jest 3% otrzymanej dotacji, przekazanej gminom w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej. Odpis na koszty obsługi nalicza się od otrzymanej dotacji, co oznacza, że zwrot niewykorzystanych środków na wypłaty świadczeń z końcem roku budżetowego, jak też zwrot nienależnie pobranych świadczeń nie pomniejszają tego odpisu.
tolla



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x