odmowa na fałszywe oświadczenie majątkowe - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 09 sie 2022, 12:32

Dzień dobry,
proszę o poradę na jakie artykuły, wyroki sądów powołać się można przy pisaniu decyzji o odmowie przyznania zasiłku z uwagi na złożone fałszywe oświadczenie majątkowe przez klienta. Klient zataił, że ma nieruchomości i działki budowlane w innym mieście, na co są już pozyskane przez Ośrodek dokumenty w aktach.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam
kknatala123
Praktykant
Posty: 2
Od: 09 sie 2022, 12:24
Zajmuję się: pracownik mopr


Napisano: 09 sie 2022, 13:25

Sam art. 12 nie wystarczy?
Zgodnie z art. 12 u.p.s. w przypadku stwierdzonych przez pracownika socjalnego dysproporcji między udokumentowaną wysokością dochodu, a sytuacją majątkową osoby lub rodziny, wskazującą, że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości, można odmówić przyznania świadczenia.
Można dodać ogólny zarys
W myśl art. 2 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy pomocy społecznej, zwanej dalej także ustawą, pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej (art. 3 ust. 1-4 ustawy). Podkreślić trzeba w tym miejscu, że ubóstwo jakopodstawowa przesłanka do udzielenia pomocy społecznej oznacza niemożliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych człowieka; to stan, w którym standard życia spada poniżej społecznie akceptowanego minimum. Zgodnie z art. 9 k.p.a. podkreślić trzeba także, że rozpatrując wniosek o przyznanie pomocy organ ma obowiązek kierować się ogólnymi zasadami wyrażonymi w art. 3 ustawy o pomocy społecznej, a więc koniecznością dostosowania rodzaju, formy i rozmiaru świadczeń do okoliczności konkretnej sprawy, jak również uwzględniania potrzeb innych osób korzystających z pomocy społecznej. Warunkiem korzystania z pomocy społecznej, w pierwszej kolejności jest aby jej udzielenie nastąpiło w ściśle określonym celu, jakim jest przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej, po drugie aby miało to miejsce w konkretnych okolicznościach, tj. w sytuacji, gdy własne uprawnienia, zasoby i możliwości osoby wnioskującej o pomoc, uniemożliwiają jej to przezwyciężenie. Z powyższego wynika, że pomoc społeczna powinna zostać udzielona dopiero wtedy, gdy jednostka w sytuacji kryzysowej przestaje być samowystarczalna.
Konsekwencją przedstawiania nieprawdziwych danych może być nie tylko odmowa przyznania pomocy, ale również pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. W końcu składał oświadczenie pod odpowiedzialnością karną (art. 8 i 107 u.p.s).
hek
Starszy referent
Posty: 603
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 09 sie 2022, 13:42

Przykładowe wyroki do zapoznania:
Wyrok WSA z Gliwic z dnia 3 czerwca 2014 r. IV SA/Gl 839/13
Wyrok WSA z Szczecina z dnia dnia 26 czerwca 2013 r.II SA/Sz 423/13
Wyrok WSA z Warszawy dnia 11 stycznia 2018 r.VIII SA/Wa 366/17
hek
Starszy referent
Posty: 603
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x