Osoba umieszczona w DPS na starych zasadach ukończyła 18 lat, jest niepełnosprawna umysłowo dlatego rozpoczęła się procedura ubezwłasnowolnienia. Dotychczas opłaty wnosili rodzice. Do czasu zakończenia sprawy z ubezwłasnowolnieniem i wyznaczeniem opiekuna prawnego nie można uzyskać renty socjalnej i zasiłku pielęgnacyjnego. Czy do tego momentu rodzice powinni wnosić jeszcze jakieś opłaty (osoba umieszczona w DPS na starych zasadach )?
Osoby na starych zasadach które są umieszczone w DPS powinny być dotowane z budżetu Państwa a nie rodzina. Nie ma alimentacji w DPS na starych zasadach. A jeśli osoba jest już pełnoletnia i nie ma dochodu to 100 płaci Państwo.
moim zdaniem nie ma znaczenia dla zus czy procedura ubezwłasnowolnienia się już zakończyła czy nie. podpisuje wniosek jak umie i jedzie na komisję i tyle. nie można go zostawić bez żadnego dochodu.
mikka proszę podpowiedz co robić. Jeśli dobrze rozumiem to ktoś z pracowników DPS musiałby otrzymać od wójta (bo to wieś) poświadczenie, że faktycznie sprawuje nad tą osobą opiekę. To poświadczenie składa się razem z wnioskiem o rentę socjalną? Czy wówczas osoba, na którą złożone jest to poświadczenie podpisuje się na wniosku? Ustawa trochę niejasno mówi o roli opiekuna faktycznego przy składaniu wniosku, chyba że nie doczytałem. Byłbym wdzięczny gdybyś umiała to wyjaśnić.