Odrębne gospodarstwo domowe - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 09 lut 2023, 14:00

Podczas wywiadu alimentacyjnego matka zobowiązana do odpłatności za DPS syna (płaci miesięcznie 600zł, wywiad aktualizacyjny) poinformowała, że we wrześniu 2022r. wzięła ślub. Podczas wywiadu na oświadczeniu pod odpowiedzialnością karną oświadczyła, że mimo pozostawania w związku małżeńskim prowadzi odrębne gospodarstwo domowe (twierdzi, że ślub był potrzebny tylko po to, żeby szpital mógł informować ją o stanie zdrowia partnera). Jak mówi - oddzielnie płaci swoje rachunki. Wygląda mi na to, że oświadczenie jest z myślą, żeby nie podawać dochodów jej obecnego męża.

Co można zrobić w tej sytuacji? Jakie jest wyjście?
MiKa27
Praktykant
Posty: 6
Od: 08 wrz 2021, 10:02
Zajmuję się: PS


Napisano: 09 lut 2023, 14:32

my się kierujemy zasadą: to nie my udowadniamy prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, tylko klient wykazuje przesłanki do osobnego.
Oddzielnie płaci swoje rachunki? to mają np dwa liczniki, lub podlicznik - jeżeli chodzi o energię czy wodę?
Do uzyskania informacji w szpitalu wystarcza wskazanie przez pacjenta - komu, nie trzeba brać ślubu.
Ab alio expectes, alteri quod feceris
malinkka
Referent
Posty: 330
Od: 28 gru 2018, 10:20
Zajmuję się: PS

Napisano: 09 lut 2023, 20:06

U nas w jednym przypadku SKO napisało, że to pracownik socjalny ocenia czy są wspólne gospodarstwa czy nie.
Małżeństwo, które osobno gospodaruje? To trochę nietypowy związek. Różnie bywa, ale domyślnie takie związki służą raczej wspólnemu gospodarowaniu. W innym przypadku pozostaje np. separacja.
Xman
Starszy referent
Posty: 760
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 10 lut 2023, 9:07

Przy dodatku węglowym co drugie małżeństwo oddzielnie gospodaruje :P
kalina.malina
Starszy referent
Posty: 758
Od: 25 sty 2021, 13:12
Zajmuję się: wszystkim

Napisano: 10 lut 2023, 10:11

Zgadzam się z przedmówcami. Co to za brednie, że „świeże” małżeństwo osobno gospodaruje, a związek zawarty był tylko z powodu dostępu do informacji o stanie zdrowia! Skoro małżonkowie dzielą się rachunkami, to akurat oznacza, że prowadzą wspólne gospodarstwo domowe ;) – co innego gdyby mieli odrębne podliczniki i umowy! A kwestia deklarowanej rozdzielności majątkowej/dochodowej nie ma tu znaczenia, bo przyczyniają się do utrzymania jednego – wspólnego miejsca zamieszkania. Na okoliczność wspólnego gospodarowania wpływa również dzielenie (w sensie: „korzystanie”) z lokalu w sposób pozwalający stwierdzić, że koncentruje się w nim aktywność życiowa obojga tych osób w nim zamieszkałych, swobodny dostęp do wspólnych pomieszczeń (kuchnia, łazienka, pokój dzienny), korzystanie z tych samych mebli, urządzeń i sprzętów AGD, współpraca w załatwianiu codziennych spraw oraz podziale zadań związanych z prowadzeniem domu (por. Wyrok NSA z dnia 25.06.2014 r., sygn. akt: I OSK 618/13, publ. CBOSA). Prawdą jest, że to pracownik socjalny ma za zadanie ustalić, czy dane osoby prowadzą wspólne czy odrębne gospodarstwa domowe, ponieważ cyt.: „podstawowym środkiem dowodowym, służącym ustaleniom faktycznym w omawianym zakresie, jest wywiad środowiskowy” (Tak: Wyrok NSA z dnia 08.02.2017 r., sygn. akt: I OSK 1483/13, publ. CBOSA). Również ciężar dowodowy – udowodnienie prowadzenia oddzielnych gospodarstw – spoczywa na świadczeniobiorcy/zobowiązanym, który musi przedstawić konkretne okoliczności podważające ustalenia odnośnie do wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego. Nie wystarczy tu twierdzenie, że strona postępowania rozdzieliła sobie gospodarstwo, bo podzieliła się rachunkami. Osoba ta obowiązana jest wykazać cyt.: „w czym to rozdzielenie się przejawia co do wykonywanych codziennie czynności domowych, ponoszeniu kosztów utrzymania oraz uzyskiwaniu środków na to utrzymanie, a także posiadania takich przedmiotów majątkowych służących zaspokajaniu potrzeb bytowych, które świadczyłyby o odrębności prowadzonego gospodarstwa domowego (…)”. (Tak: Wyrok NSA z dnia 08.02.2017 r., sygn. akt: I OSK 1483/13, publ. CBOSA). Należy sprawdzić i porównać również skład gospodarstwa domowego także w aktach innych dostępnych w OPS i UG postępowań prowadzonych w sprawach tych osób (np. świadczenia rodzinne (?), dodatek osłonowy (?), węglowy(?), sprawy podatków w UG (?)).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2112
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: rzucam pyrami w dinozaury
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x