opieka naprzemienna a 500 +

Wybrane tematy:
Komunikat w sprawie nowych wniosków 500+/ŚW/ŚR w CAS Wzory Decyzji 500+ jak rozpisujecie podatek z US? Jak usprawnić koordynację? Zwalić robotę na gminy... alimenty, od kiedy wyplata - dylematy odnośnie art 19 ust. 4 inspektor ds. świadczeń wychowawczych
ODPOWIEDZ
katy188
Referent
Posty: 299
Rejestracja: 25 lip 2017, 14:15
Zajmuję się: ZR, postępowanie wobec dłużników aliment.
Kontakt:

opieka naprzemienna a 500 +

Post autor: katy188 »

Witam, mam kłopotliwego klienta, który uważa, że należny mu się świadczenie 500+ na syna a przynajmniej jego część. Otóż pan przedstawił protokół z ugody sądowej z byłą partnerką- matką dziecka. Jest w nim napisane, że ojciec zabiera dzieci w 2 i 4 środę miesiąca po lekcjach (na 2,5 godz.) oraz w co drugi weekend. Ponadto są z nim tydzień w lipcu i sierpniu w wakacje i tydzień w ferie zimowe.
Wg mnie nie jest to opieka naprzemienna, bo nie są to równe lub porównywalne okresy czasu sprawowania opieki nad dziećmi, ale czy dobrze myślę? Pan płaci na dzieci alimenty, dzieci mają miejsce zamieszkania przy matce i tam chodzą do szkoły. Wg mnie nie spełnia podstawowego warunku ŚW, że przysługuje rodzicowi, z którym dziecko mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu (chyba, że maja opiekę naprzemienną). Dobrze myślę?
megi14-14
Starszy referent
Posty: 853
Rejestracja: 19 sie 2019, 13:18
Zajmuję się: Fundusz alimentacyjny
Kontakt:

Re: opieka naprzemienna a 500 +

Post autor: megi14-14 »

Jeśli w ugodzie nie ma zaznaczonego że mają opiekę naprzemienną to moim zdaniem Pan nic nie dostaje
katy188
Referent
Posty: 299
Rejestracja: 25 lip 2017, 14:15
Zajmuję się: ZR, postępowanie wobec dłużników aliment.
Kontakt:

Re: opieka naprzemienna a 500 +

Post autor: katy188 »

właśnie ja nie miałam nigdy takiego przypadku i zastanawiam się czy ma być wprost sformułowanie "opieka naprzemienna" czy mam wywnioskować to sobie
Awatar użytkownika
de Charette
Administrator
Posty: 20671
Rejestracja: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:
Kontakt:

Re: opieka naprzemienna a 500 +

Post autor: de Charette »

są wyroki (stare), które nie muszą mieć zwrotu opieka naprzemienna.
taki wyrok to jednak nie jest opieka naprzemienna, ale uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Dawaj gościowi odmowę
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
annabeata
Stażysta
Posty: 63
Rejestracja: 04 sty 2019, 15:46
Zajmuję się: przemoc
Kontakt:

Re: opieka naprzemienna a 500 +

Post autor: annabeata »

Państwo pozwolą, że zabiorę stanowisko w sprawie jako mediator. Jesli strony zawierają ugodę co do formy sprawowania opieki i jest to opieka naprzemienna to i w ugodzie uwaględnia się podział świadczenia 500 plus. W ugodzie.
katy188
Referent
Posty: 299
Rejestracja: 25 lip 2017, 14:15
Zajmuję się: ZR, postępowanie wobec dłużników aliment.
Kontakt:

Re: opieka naprzemienna a 500 +

Post autor: katy188 »

W tej ugodzie nie ma sformułowania "naprzemienna", poza tym uważam zdecydowanie, że nie są to równe lub porównywalne okresy czasu sprawowania opieki a dzieci mają miejsce zamieszkania przy matce. Ustaliłam, że ojciec nie posiada prawa do świadczenia wychowawczego. :roll:
ODPOWIEDZ