Brat jest opiekunem prawnym i pobiera świadczenie pielęgnacyjne na siostrę. Wystąpił z wnioskiem do sądu o wynagrodzenie z tego tytułu. Czy dalej może pobierać świadczenie pielęgnacyjne
Literalnie ustawa nie wyklucza pobierania takiego wynagrodzenia, jednak szersza wykładnia celu świadczenia może. Większość raczej by się tym nie przejmowała jednak są OPSy i SKO, które mogą uznać inaczej. Przykład poniżej gdzie sprawa zaszła do WSA
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/96DABA4B3C
W ocenie Sądu stanowisko to jest błędne i nie znajduje jakiegokolwiek uzasadnienia w treści przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Świadczenie pieniężne w postaci, wypłacanego na podstawie art. 53a u.p.s. wynagrodzenia za sprawowanie opieki wobec osoby ubezwłasnowolnionej, nie zostało wymienione przez ustawodawcę w określonym w art. 17 ust. 5 pkt 1 u.ś.r. katalogu praw do świadczeń, których posiadanie przez osobę wnioskującą o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego (przez opiekuna) wyklucza przyznanie tego świadczenia. Nie można zatem przyjąć, że otrzymywanie przez osobę, będącą powołanym przez sąd opiekunem prawnym, wynagrodzenia za sprawowanie takiej opieki w odniesieniu do osoby ubezwłasnowolnionej uniemożliwia jednoczesne otrzymywanie przez tego opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną - jednocześnie osobą ubezwłasnowolnioną.
Co więcej, podkreślić należy, że opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie (uregulowana w Tytule III ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy; t.j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 2086 ze zm., a w szczególności w art. 175-177), polega w istocie na sprawowaniu opieki w sensie prawnym, tzn. reprezentacji osoby ubezwłasnowolnionej przy dokonywaniu czynności prawnych i ochrony interesów prawnych takiej osoby. Z tego też powodu otrzymywane z tytułu wykonywanej funkcji opiekuna prawnego wynagrodzenie za sprawowanie tego rodzaju opieki nie może być traktowane, jako ekwiwalent za sprawowanie opieki faktycznej nad niepełnosprawną osobą, z sprawowaniem której w istocie związane jest prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
Mam podobną sytuację. Pani jest opiekunem prawnym dziecka (rocznik 2021) i stara się o świadczenie pielęgnacyjne na swoją matkę (rocznik 1947). Sprawa w SKO od 2023roku. Czy wynagrodzenie z tytułu opieki prawnej ma znaczenie do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego?