DECYZJA
Na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 1 i ust. 3, art. 104 ust. 3 i 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 z późn. zm.), dalej "u.p.s." oraz art. 104 § 1, art. 107 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.), z urzędu
ustalam
1. wysokość wydatków poniesionych za Pana zastępczo przez Gminę .................... w kwocie .................... od dnia .................... do dnia .................... za pobyt .................... w Domu Pomocy Społecznej w ....................
2. zobowiązuję Pana do zwrotu kwoty określonej w pkt 1 w terminie .................... na rachunek bankowy Gminy .................... nr ....................
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia .................... nr .................... został Pan skierowany do Domu Pomocy Społecznej w .................... (DPS) i w dniu ..................... zamieszkał Pan w tym DPS. Następnie decyzją z dnia .................... nr ................ ustalono dla Pana odpłatność za pobyt w tym Domu na kwotę .................... miesięcznie.
Z urzędu stwierdzono, że od dnia .................... nie realizował Pan przedmiotowej odpłatności, a tym samym nie wywiązywał się z postanowień decyzji administracyjnej.
Zgodnie z art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, dalej "u.p.s" w przypadku niewywiązywania się osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a, z obowiązku opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków. Podstawę żądania zwrotu stanowi art. 104 ust. 1 i 3 u.p.s. Należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej, z tytułu opłat określonych przepisami ustawy oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wysokość należności, o których mowa w art. 104 ust. 1 u.p.s. podlegających zwrotowi oraz terminy ich zwrotu ustala się w drodze decyzji administracyjnej.
Wobec nieuregulowania należności w wyznaczonym terminie tutejszy organ wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia obowiązku zwrotu wymienionej należności. W wyniku przeprowadzonego i zakończonego postępowania administracyjnego ustalono, że nie uregulował Pan należności od dnia .................... co spowodowało zastępcze ponoszenie opłat przez Gminę .................... za osobę, która nie wywiązuje się z nałożonego obowiązku.
Mając na uwadze powyższe argumenty orzeczono jak w sentencji.
Niniejsza decyzja nie jest ostateczna.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w .................... za pośrednictwem tutejszego organu ....................
w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji stronie.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec tutejszego organu, t.j. organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
W przypadku niedokonania przez Pana zwrotu kwoty określonej w pkt 1 niniejszej decyzji,
w terminie .................... na rachunek bankowy Gminy .................... nr ...................., tutejszy organ będzie dochodził przedmiotowych należności w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
.....................................................................
Podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji.
Otrzymują:
1. Strona postępowania,
2. aa.[/u]