organ właściwy - pełnomocnik pełnoletniej osoby niepełnosprawnej - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 16 lut 2024, 10:36

Witam,
w związku z tym, że różnie jest to praktykowane (co widać po wnioskach przekazywanych z innych ośrodków) mam pytanie odnośnie składania wniosków przez pełnoletnie osoby niepełnosprawne, które są reprezentowane przez pełnomocników.
Pełnoletnia osoba niepełnosprawna zamieszkuje w innej miejscowości niż pełnomocnik.
Gdzie powinien być złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, w miejscu zamieszkania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej czy pełnomocnika? Jak powinien być prawidłowo wypełniony wniosek, kto jest wnioskodawcą ?
Art. 23 ust. 1 ustawy jest różnie interpretowany.
schwester
Praktykant
Posty: 34
Od: 06 cze 2006, 20:29
Zajmuję się:
Lokalizacja: brak, Polska


Napisano: 19 lut 2024, 14:22

a jak jest u Was?
schwester
Praktykant
Posty: 34
Od: 06 cze 2006, 20:29
Zajmuję się:
Lokalizacja: brak, Polska

Napisano: 19 lut 2024, 14:54

1. Jeżeli osoba jest całkowicie ubezwłasnowolniona: organ właściwy wg. miejsca zamieszkania opiekuna, wniosek podpisuje opiekun, doręczenie do opiekuna.
2. Jeżeli osoba jest częściowo ubezwłasnowolniona: organ właściwy wg. miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej, wniosek podpisuje kurator ale nie zaszkodzi jeżeli podpisze równocześnie osoba niepełnosprawna, doręczenie do kuratora.
3. Jeżeli osoba nie jest ubezwłasnowolniona: organ właściwy wg. miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej, wniosek podpisuje osoba niepełnosprawna, doręczenie do pełnomocnika. Pełnomocnika można ustanowić tylko do oświadczeń woli a nie do oświadczeń wiedzy. Innymi słowy pełnomocnik może może oświadczyć, że osoba chce zasiłek, może wskazać nr konta, może złożyć odwołanie ale nie może oświadczyć co do sytuacji osoby niepełnosprawnej (o braku prawa do dodatku pielęgnacyjnego, niepobieraniu świadczeń w innym organie, nieprzebywaniu za granicą itd.) - to tak samo jak w sądzie: adwokat może składać różne wnioski procesowe ale nie może zeznawać za klienta pod odpowiedzialnością karną.
JLP
Referent
Posty: 268
Od: 31 mar 2017, 11:17
Zajmuję się: ŚR, FA

Napisano: 19 lut 2024, 15:05

Tom. pisze:
19 lut 2024, 15:00
2. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, o której mowa w ust. 1.
1.Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, rodziny zastępczej, osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osób, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny.
może to i wbrew logice ale wg tego, co powyżej to gmina pełnomocnika :lol:
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10761
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL

Napisano: 20 lut 2024, 14:33

a kto ma być wpisany jako wnioskodawca, osoba niepełnosprawna, czy pełnomocnik?
Pamiętacie pierwsze wnioski na zasiłek pielęgnacyjny? Na wniosku były dane osoby ubiegającej się i podane było, że jeżeli osoba ubiegająca się składa wniosek na zasiłek dla osoby pełnoletniej musi przedstawić upoważnienie tej osoby do złożenia wniosku w jej imieniu
schwester
Praktykant
Posty: 34
Od: 06 cze 2006, 20:29
Zajmuję się:
Lokalizacja: brak, Polska



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x