Też mamy ten problem. Cztery Ukrainki wyjechały, podobno na Ukrainę a kasa dalej leci. Info nieoficjalnie dostałyśmy ze szkoły, że już nie są uczniami. Można wezwać do wyjaśnienia a jak się nie stawią to wszczęcie postępowania i później uchylić im decyzje i chyba tak zrobimy.
Obywatelce Ukrainy został przyznany zasiłek rodzinny. Osoba, która zapewniała wyżywienie i zakwaterowanie poinformowała, że z dniem x pani opuściła miejsce pobytu.
Czy należy podjąć kroki w sprawie uchylenia decyzji zasiłku rodzinnego po powzięciu informacji o wyjeździe, czy po miesiącu, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy?
Kiedy należy uchylić decyzję, jeśli obywatel Ukrainy zadeklarował wyjazd na Ukrainę na pewien czas (niesprecyzowany) i wyraził chęć powrotu?
Czy jeżeli obywatel Ukrainy nie wróci do Polski lub wróci po przekroczeniu okresu 1 miesiąca, to nienależnie pobrane świadczenia liczone są od dnia wyjazdu, czy po upływie miesiąca od dnia wyjazdu?
ODPOWIEDŹ
Obywatel Ukrainy traci uprawnienie do świadczeń rodzinnych z momentem upływu 1 miesiąca poza granicami Polski.
UZASADNIENIE
Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, o których mowa w przepisach ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615). O te z kolei obywatele Ukrainy mogą ubiegać się w oparciu o przepis art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.) - dalej specustawa ukraińska. Przepis art. 11 ust. 2 specustawy ukraińskiej stanowi natomiast, że "wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia, o którym mowa w art. 2 ust. 1".
Tym samym, dopiero po upływie ww. okresu, organ jest władny do podjęcia działań zmierzających do uchylenia decyzji przyznającej określone świadczenie rodzinne. O nienależnie pobranym świadczeniu w takim przypadku będzie mowa dopiero z chwilą upływu ww. okresu jednego miesiąca.