Pani urodziła w grudniu dziecko (panna) za rok na ślub z ojcem dziecka dziecko ma jego nazwisko ,napisała w składzie rodziny siebie i dziecko załączyła oświadczenie że wychowuje dziecko i mieszka z rodzicami ojciec "dochodzący".Mam podstawy do myślenia czy przyjąć bez problemu?
Z KPA mamy:
art. 7
W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
oraz
Art. 75. [Dowody w postępowaniu administracyjnym]
§ 1. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.
§ 2. Jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Przepis art. 83 § 3 stosuje się odpowiednio.
Do tego rozporządzenie z dnia 18 lutego 2016 (poz. 214)
§ 2.2. Do wniosku o świadczenie wychowawcze należy dołączyć odpowiednio:
7) inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.
Zrobiłbym najpierw notatkę służbową co ona powiedziała a potem wezwanie i napisanie oświadczenia że Pani albo z nim żyje albo nie. Jeżeli nie to ok, dasz świadczenie ale poczekasz do końca września 2017 a wtedy z grubej rury
Kwestia interpretacji pojęcia "samotnie wychowująca", wg mnie wspólne wychowywanie dziecka nie zawsze musi oznaczać wspólne zamieszkiwanie rodziców pod tym samym adresem, więc jeśli ojciec uczestniczy w wychowaniu dziecka to powinien się znaleźć w składzie rodziny.