Osoba 19 lat uczy sie sklada wniosek na zasilek rodzinny i ma zasadzone alimenty od obojga rodzicow tylko jest jedno ale jest tez w rodzinie zastepczej czy nalezy jej sie rodzinne i fundusz alimentacyjny?????
z art. 7 wynika, że ZR nie przysługuje jak osoba ucząca się jest w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. O pieczy zastępczej nie mam mowy, więc ZR w powyższej sytuacji przysługuje.
art. 37 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej:
1. Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletności.
2. Osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli:
1) uczy się:
a) w szkole,
b) (uchylona),
c) w uczelni,
d) u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego
lub
2) legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i uczy się:
a) w szkole,
b) (uchylona),
c) w uczelni,
d) na kursach, jeśli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia,
e) u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego.
ale w art. 7 pkt 2 nie pisze nic o "osobie uczącej się" tylko dziecku.
W opisywanej sytuacji ta osoba ucząca się jest wnioskodawcą, a nie dzieckiem.
Zgodnie z art. 3 pkt 4 dziecko oznacza dziecko własne, małżonka, przysposobione oraz dziecko, w sprawie którego toczy się postępowanie o przysposobienie, lub dziecko znajdujące się pod opieką prawną.
Zgodnie z art. 3 pkt 13 osoba ucząca się - oznacza osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony.
przyznajesz jej ZR.
1. to jest osoba ucząca;
2. Dziecko może przebywać w rodzinie zastępczej do 18 roku życia. Pełnoletni wychowanek rodziny zastępczej może za zgodą rodziców zastępczych pozostać w rodzinie, która pełniła funkcję rodziny zastępczej również po osiągnięciu pełnoletności nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia i pod warunkiem, że się uczy. W tym przypadku rodzinie nadal wypłacana jest pomoc pieniężna.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare