Zgłosili się do nas klienta która chciałaby usługi opiekuńcze ale dla rodziców. Jak powinna wyglądać odpłatność za usługi? Czy w decyzji piszemy przyznanie dla Pani X i Pana X w wymiarze np 2 godzin i ustalić jedną odpłatność - za te 2 godziny? Czy dla każdego decyzja i oddzielna odpałtność?
Usługi opiekuńcze są świadczeniem przyznawanym dla konkretnej osoby, a nie dla rodziny. Zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 z późn. zm.): Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Zatem członkom tej rodziny należy przyznać usługi i wyliczyć odpłatność oddzielnie, określając dla każdego rodzica osobno ich rodzaj oraz zakres.
Czy w takim przypadku wydaje się jedną decyzję , gdzie jest dwóch adresatów? I jak to ustalić jeśli łącznie mają sześć godzin, przyznać żonie trzy godziny i mężowi trzy?