Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie, posiadająca rentę, mieszkająca z rodzicami (opiekunami prawnymi), będzie kierowana do DPS. Jaki dochód przyjąć do wyliczenia odpłatności? Tylko osoby kierowanej czy wszystkich członków rodziny?
Obowiązek ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS dla mieszkańca i innych, powstaje z tytułu samego pokrewieństwa z nim - niezależnie od faktu prowadzenia z tą osobą gospodarstwa domowego.
„(…) Powyższe zobowiązanie oparte jest zatem na więzach pokrewieństwa, a nie na faktycznym związku.” (Tak: „Pomoc społeczna – komentarz”, Iwona Sierpowska, LEX Wolters Kluwer business, wyd. 3, W-wa 2014, s. 321).
Zatem odpłatność kierowanego nie ustala się w oparciu o dochody rodziny z którą on mieszka, ale wyłącznie na podstawie art. 61 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 z późn. zm.), który stanowi, że:
Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2 (…)
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
2a. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.
A więc ustalając odpłatność osoby kierowanej do DPS, liczymy mu tylko 70% jego własnego dochodu.