Pomoc na USAMODZIELNIENIE I I ZAGOSPODAROWANIE

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 06 lut 2013, 21:54

Witam,

Mój brat był przez 4 lata w domu dziecka, gdy osiagnął pełnoletność opuścił dom dziecka, otrzymywał pomoc na kontynuowanie nauki, jednak pozniej przerwał szkołę i poszedł do pracy. Obecnie wyprowadził się na drugi koniec polski gdzie najpierw podjął prace sezonową a teraz został tam bo dostał inną pracę. Dom dziecka opuścił w 2011 r., moje pytanie jest takie, czy jezeli chodzi o wysokosc wyprawek, obowiązują go kwoty ktore kiedys były, czy ty wg nowej ustawy która obowiązuje od 2012 roku? jakie konkretnie kwoty mu przysługują?
~Maniu


Napisano: 07 lut 2013, 10:37

jesli pozostal na starych zasadach i otrzymywal pomoc na kontynuowanie nauki w wys. 494,10 zł. to pomoc na usamodzielnienie i zagospodarowanie dostanie na podstawie starego rozporzadzenia i ustawy o pomocy spolecznej. pozdrawiam
~aniulka

Napisano: 07 lut 2013, 15:35

wtedy byl na starych zasadach, po wyjsciu z domu dziecka pobierał 494,1 na kontynuowanie nauki, ale przerwal szkole przed 2012 rokiem, jak teraz bedzie się starał o wyprawki to ile bedzie mu przysługiwało? 4941zł i 6500zł?
~Maniu

Napisano: 08 lut 2013, 1:25

Jak przerwał naukę a do tego nie realizuje programu usamodzielnienia to nic, jeśli zaś ma pobyt powyżej 36 miesięcy i realizuje IPU, może się ubiegać o pomoc w wysokości 400% z kw 1647 zł
~Grzegorz

Napisano: 08 lut 2013, 10:38

ma pobyt powyżej 36 m-cy, ale co to znaczy ze nie realizuje IPU? przecież osiągnął pełnoletność, przerwał szkołe a teraz chce otrzymać wyprawkę. Trudno żeby realizował IPU skoro się już nie uczy.
~Maniu

Napisano: 09 lut 2013, 1:28

~Maniu pomoc dostaje się za to iż realizuje się program usamodzielnienia a nie za to, iż jest się wychowankiem placówki (to jest jeden z warunków aby dostać pomoc), jeśli odszedł z placówki, przerwał naukę, nie podjął pracy, sądzę że nic nie dostanie. Poczytaj sobie ustawę o pomocy społecznej (stan na rok 2011) art. 88 i 89 oraz rozporządzenie o usamodzielnieniach i powinno być wszystko jasne.
~Grzegorz

Napisano: 09 lut 2013, 19:09

No ale podjął pracę po tym jak zostawił szkołę. Przecież te wyprawki dostaje się po zakonczeniu nauki, wyprawka ma pomóc w starcie życiowym...
~ggg

Napisano: 12 lut 2013, 15:44

odpowie ktos kto jeszcze jest w temacie?
~Maniu

Napisano: 13 lut 2013, 2:24

~Maniu do czego dążysz? aby Ci ktoś napisał, iż pomoc należy się Twojemu bratu? Napisałem Ci jakie wymagania musi spełnić i gdzie jest to określone w przepisach prawa.
Jaka jest sytuacja Twojego brata zapewne wie tylko on sam i może część Ty (chyba, że Ty to on). Czy mu się należy pomoc czy nie, nie odpowie Ci forum, tylko właściwe PCPR lub OPS, które będzie przyznawać lub odmawiać tej pomocy i tam powinien się zgłosić po odpowiedź na Twoje pytanie. Odpowiedź dostanie w formie decyzji, z którą się zgodzi lub nie. Jeśli będzie uważał, iż jest dla niego ta decyzja krzywdząca może się od niej odwołać do SKO (to jest forma sądu), który rozstrzygnie kto miał rację. Nikt z nas nie jest duchem świętym i nie wie co Twój brat miał zapisane w IPU i co robił od czasu opuszczenia placówki.
~Grzegorz

Napisano: 13 lut 2013, 13:15

Maniu - tak jak pisali poprzednicy - pomoc przysługuje nie z tytułu pobytu w placówce (bo gdy tam przebywał brat miał zaspokojone wszystkie potrzeby bytowe) a z tytułu tego co robi obecnie w życiu celem podniesienia swoich szans na usamodzielnienie się, zapewne w IPU nie zapisał, że porzuci najpierw szkołę, potem pracę a potem będąc goły i wesoły nie dając nic z siebie zażąda pieniędzy. Ta pomoc jest dla tych, którzy potrafią skorzystać z szansy jaką im się daje.
~lola


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny