Zgodnie z § 2 pkt 5 lit. h rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. póz. 3) do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzime lub poza rodziną lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną. Postanowienie sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty jest orzeczeniem sądu zasądzającego alimenty w rozumieniu par. 2 pkt 5 lit. h ww. rozporządzenia. Tym samym, zasiłek rodzinny przysługuje osobie samotnie wychowującej dziecko, która posiada postanowienie sądu o zabezpieczeniu, powództwa o alimenty na rzecz dziecka.
Kati
Postanowienie sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty jest orzeczeniem sądu zasądzającego alimenty w rozumieniu par. 2 pkt 5 lit. h ww. rozporządzenia.
a z czego wynika taka interpretacja ? zabezpieczenia powództwa w rozporządzeniu nie ma, natomiast w ustawie o fa jest wpisane więc wynika z tego ze zabezpieczenie nie wystarczy
mogę tylko skopiować
Odpowiadając na Pani list przekazany drogą elektroniczną w sprawie świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego, uprzejmie informuję:
Z art. 7 pkt 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz. U. z 2013 r., póz. 1457) wynika, że zasiłek rodzinny przysługuje osobie samotnie wychowującej dziecko, jeżeli zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica. Warunek ten nie dotyczy sytuacji, w których:
- rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
- ojciec dziecka jest nieznany,
- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało
oddalone,
- sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania
dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego
na rzecz tego dziecka.
Zgodnie z § 2 pkt 5 lit. h rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. póz. 3) do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzime lub poza rodziną lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną.
W opinii Departamentu Polityki Rodzinnej, postanowienie sądu o zabezpieczeniu
powództwa o alimenty jest orzeczeniem sądu zasądzającego alimenty w rozumieniu
§ 2 pkt 5 lit. h ww. rozporządzenia. Tym samym, zasiłek rodzinny przysługuje osobie
samotnie wychowującej dziecko, która posiada postanowienie sądu o zabezpieczeniu,
powództwa o alimenty na rzecz dziecka.
Naczelnik Wydziału Świadczeń Rodzinnych, Żłobków oraz Współpracy Międzynarodowej
Tomasz Wardach