My nie przyznajemy. SKO zobowiązało stronę do rezygnacji z pobierania emerytury i przyznało. Więc z tej decyzji wypłacamy. Prawo do emerytury a nie prawo do pobierania świadczenia emerytalnego wskazane jest w ustawie jako negatywna przesłanka.gopssc pisze: ↑25 lip 2023, 11:40Ciekawe orzeczenie zostało niedawno wydane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (z dnia 7 lipca 2021 r.III SA/Kr 51/21). W ocenie sądu osoba, która spełnia warunki do przyznania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego oraz chce je otrzymać, a pobiera emeryturę, winna móc dokonać wyboru jednego z tych świadczeń przez rezygnację z pobierania świadczenia niższego – emerytury. Wyboru mogłaby dokonać poprzez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do emerytury na podstawie art. 103 ust. 3 u.e.r.f.u.s.
Jak wyjaśnia sąd, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, może ulec zawieszeniu na wniosek emeryta lub rencisty. Ustawa nie ogranicza możliwości złożenia takiego wniosku. Zawieszenie prawa do emerytury, zgodnie z art. 134 ust. 1 pkt 1 u.e.r.f.u.s., skutkować będzie wstrzymaniem wypłaty emerytury, poczynając od miesiąca, w którym została wydana decyzja (art. 134 ust. 2 pkt 2 u.e.r.f.u.s.).
Sąd podkreśla, że emerytura jest prawem niezbywalnym, ale uznać należy, iż zawieszenie tego prawa eliminuje negatywną przesłankę z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r., w postaci posiadania prawa do emerytury. Istota ograniczenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego dla emeryta, wynikająca z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r., musi być interpretowana jako wiążąca się nie z samym prawem do emerytury, lecz z jego realizacją w postaci wypłaty świadczenia. Tym samym zawieszenie prawa do emerytury skutkuje wstrzymaniem jej wypłaty. W ocenie sądu eliminuje się w ten sposób negatywną przesłankę wyłączającą nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
O możliwości złożenia wniosku o zawieszenie emerytury i uzależnieniu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od przedstawienia decyzji o wstrzymaniu jej wypłaty organ winien stronę poinformować. To organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa. W tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.