Może komuś się przyda.
Opiekunka odwoływała się od orzeczeń wydanych przez PZON i WZON, gdzie oba organy stwierdziły umiarkowany stopień niepełnosprawności (WZON jedynie zmienił rodzaj choroby), do Sądu Rejonowego i sąd zmienił stopień umiarkowany na znaczny.
Ponieważ interesowało nas co dzieje się z takim wyrokiem i jaki wpływ ma na orzeczenia PZON i WZON, skierowaliśmy zapytanie do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i dostaliśmy taką oto odpowiedź:
W odpowiedzi na zapytanie w sprawie wyroku sądu pracy i ubezpieczeń społecznych określającego status osoby niepełnosprawnej, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych uprzejmie informuje:
Sąd pracy i ubezpieczeń społecznych jest organem władzy sądowniczej, któremu na mocy przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz.100, ze zm.) powierzono kontrolę orzeczeń wydawanych przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 47714 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805, ze zm.) sąd pracy i ubezpieczeń społecznych w razie uwzględnienia odwołania zmienia zaskarżoną decyzję w całości lub w części i orzeka co do istoty sprawy. Jeżeli natomiast sąd nie znajduje podstaw do uwzględnienia odwołania, oddala odwołanie – wynika to z art. 47714 § 1 tejże ustawy. Zatem jeżeli sąd, rozpatrując odwołanie oraz orzekając w granicach przedmiotu objętego żądaniem strony zmieni w całości lub w części orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, to wyrok sądu pracy i ubezpieczeń społecznych zastępuje w całości lub w części orzeczenie organu orzeczniczego.
Natomiast art. 365 § 1 k.p.c. stanowi, iż orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.
Wyjątek od tej zasady został przewidziany tylko dla sądu w postępowaniu karnym i to jedynie w zakresie określonym w Kodeksie postępowania karnego. Podkreślenia wymaga przewidziana przez cytowany powyżej przepis moc wiążąca prawomocnego orzeczenia sądu. Jej swoistość wyraża się w tym, że obejmuje także inne sądy i organy administracji publicznej. Organy te obowiązane są brać pod uwagę nie tylko fakt istnienia, ale i treść prawomocnego wyroku sądu, w tym także wydanego w sprawach z odwołania od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Przepis określony w art. 366 k.p.c. stanowi, że wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między takimi samymi stronami.
Powyższe przepisy potwierdzają to, że wyroki sądów pracy i ubezpieczeń społecznych mogą uchylać i zmieniać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w ten sposób, że wyrok zastępuje w całości lub części orzeczenie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wobec powyższego, jeśli sąd rozpatrzył odwołanie od orzeczenia, to w zależności od tego, czy wyrok sądu w całości lub w części zmienia orzeczenie organu orzeczniczego, status osoby niepełnosprawnej potwierdza w całości wyrok sądu lub wyrok sądu i orzeczenie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w zakresie, w jakim zostało niezmienione przez wyrok sądu.