Moi drodzy, mam taką sytuację:
Pan X do stycznia 2021 roku pobierał SZO z tytułu opieki nad siostrą (decyzja na okres zasiłkowy 2020/2021 wydana była na podstawie orzeczenia przedłużonego ze względu na covid, a sprawa wydania nowego orzeczenia była w toku. W dniu 18 stycznia 2021r. wydano nowe orzeczenie już z Wojewódzkiej komisji (po odwołaniu) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Niepełnosprawna zaskarżyła orzeczenie do Sądu.
My od lutego 2021 nie wypłacaliśmy SZO, ponieważ decyzja "covidowa" ważna była do dnia wydania nowego orzeczenia (do 18.01.2021).
Sprawujący opiekę za luty i marzec 2021 nie otrzymał żadnych świadczeń z tytułu opieki.
Od kwietnia 2021 pobiera świadczenie pielęgnacyjne przyznane decyzją SKO, na podstawie orzeczenia KRUS z dnia 21.05.2021 (wniosek o wydanie orzeczenia do KRUS złożony był w kwietniu) stwierdzającego niezdolność niepełnosprawnej do samodzielnej egzystencji.
W dniu 16 stycznia 2023 zapadł wyrok Sądu w sprawie orzeczenia Wojewódzkiej Komisji ds Orzekania o Niepełnosprawności. Sąd zmienił orzeczenie i zaliczył skarżącą do osób niepełnosprawnych o stopniu znacznym. Wyrok jest prawomocny, a Pan sprawujący opiekę nad niepełnosprawną przysłał pismo o wypłatę zaległych SZO za luty i marzec 2021r. wraz z odsetkami. Co o tym myślicie? Wydaje się, że powinnam wypłacić, ale bez odsetek, bo i na jakiej podstawie... Jak to zrobić, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem? Co o tym sądzicie, proszę o podpowiedzi.