Niedługo zostane babcią. Moja niespełna 17 letnia córka mamą.
I w zwiazku z tym mam pytanie, na czym polega zostanie rodzina zastepczą dla wnuka?
Oczywiscie córka będzie dziecko wychowywała, ale ja zostane opiekunem prawnym.
Ze względu na koszmarne koszty jakie na mnie spadły i spadną podobno takie wyjście byłoby dobre.
Proszę o odpowiedź.
Proszę o odpowiedź.
Re: Proszę o odpowiedź.
Opieka prawna to nie rodzina zastępcza. Jako opiekun prawny otrzymasz tylko zasilek rodzinny z OPS.
Re: Proszę o odpowiedź.
dokładnie tak, a jeśli nawet zostanie pani rodziną zastępczą to pewnie tylko do momentu uzyskania przez córkę pełnoletności
Re: Proszę o odpowiedź.
Aby zostać rodzina zastępczą Sąd musi rodzicom ograniczyć lub odebrać prawa rodzicielskie , wiąże się to z wykazaniem , że nie nadają się z jakichś względów na rodziców. Czy względy ekonomiczne są tego warte ? Musisz to rozważyć. Co będzie jeśli córka kiedyś będzie miała do Ciebie pretensje, że dla pieniędzy odebrałaś jej dziecko ?
Re: Proszę o odpowiedź.
dokładnie opiekun prawny to zupełnie co innego niż rodzina zastępcza. Opiekunem prawnym może Pani być bez ustanawiania rodziny zastępczej. W opiece prawnej chodzi o to, że w związku z tym że córka jest nieletnia nie może podejmować czynności prawnych w stosunku do swojego dziecka, wiec musi byc wyznaczony opiekun prawny, który np. ma prawo do podpisywania ważnych dokumentów w sprawie dziecka dotyczących leczenia itp. Natomiast rodzina zastępcza to już poważna sprawa, fakt że otrzymuje sie pomoc na częściowe pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem dziecka, ale przede wszystkim związane to jest z zawieszeniem, ograniczeniem lub pozbawieniem władzy rodzicielskiej.
-
- VIP
- Posty: 2001
- Rejestracja: 29 mar 2007, 16:54
- Zajmuję się:
- Lokalizacja: Ryczywół, Polska
- Kontakt:
Re: Proszę o odpowiedź.
\"marynia\" nie siej zamętu. Niepełnoletnia matka, jeśli nie wyszła za mąż za zgodą sądu nie ma władzy rodzicielskiej. Więc nie można tej władzy ograniczyć. To kwestia do rozważenia, analizując całą sytuację czy wystąpić do sądu tylko o opiekę prawną nad dzieckiem i ustanowienie miejsca pobytu dziecka u babci, czy też o ustanowienie babci opiekunem prawnym dziecka i rodziną zastępczą dla niego. Aby zostać rodziną zastępczą trzeba spełnić warunki określone w ustawie, pcpc wydaje na wniosek sądu opinię o spełnianiu tych warunków po dokonaniu analizy sytuacji rodzinnej, majątkowej i życiowej w oparciu o zgromadzone dokumenty, wizję lokalną i uzyskane informacje. Po uzyskaniu przez sąd pozytywnej opinii, może zapaść postanowienie o utworzeniu rodziny zastępczej dla dziecka. Zostanie rodziną zastępczą wiąże się nie tylko z uprawnieniem do otrzymywania środków finansowych dla dziecka ale również z obowiązkiem współpracy z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej lub innym pracownikiem pcpr, jego wizytami w domu, zbieraniem informacji z różnych źródeł niezbędnych do dokonania oceny sytuacji dziecka i realizacji planu pomocy dziecku. Przy samej opiece prawnej nie ma środków na utrzymanie dziecka i obowiązku współpracy z pcpr, tylko z sądem w ramach sprawozdawania się z pełnionej opieki.
Kasia
Oprócz Proszę o odpowiedź. - Stare tematy przeczytaj również:
PILNE umieszczenie DPS
BIG
ocena zasobów pomocy społecznej
Pomoc na USAMODZIELNIENIE I I ZAGOSPODAROWANIE
alimenty w pieczy zastępczej
KN - co po uchyleniu???
odplatność gminy z pobyt dziecka w placówce socjalizacyjnej
mow plan usamodzielnienia
algorytm PFRON na 2013
Poszukujemy rodzin zastępczych
Aktywny samorzad - kierunki
ODO,Pomoc Społeczna,Rozmowa z ofiarami przemocy,Świadczenia Rodzinne
pomoc na kontynuowanie nauki
Dof. usług tłumacza j. migowego i tłumacza-przewodnika
KRUS a wnioski PFRON
ŚMIERĆ JEDNEGO Z RODZICÓW ZASTĘPCZYCH