jesli pozostawiasz wniosek bez rozpatrzenia to nie wydajesz decyzji, mozesz dolaczyc notatke z podaniem powodu pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia i tyle
par. 5. 3. Rozporządzenia-w przypadku niezastosowania sie do wezwania o którym mowa w ust. 1 lub 2 organ właściwy wierzyciela wydaje decyzje o piozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia. Wiecf moze ktoś ma ten wzór decyzji.
Szczucin, 2008-11-20
Pani
DECYZJA
Nasz znak GOPS 53532/050/FA/11/2008
Działając z upoważnienia Wójta Gminy z dnia 31 lipiec 2008 r. (Zarządzenie nr 0152/216/2008), do prowadzenia postępowania w sprawach świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz do wydawania w tych sprawach decyzji oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), art. 15 Ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. nr 192, poz. 1378) oraz Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 28 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, w związku z wnioskiem złożonym dnia 2008-10-20, przez Panią Krys,
POSTANAWIAM
Pozostawić wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego bez rozpatrzenia.
UZASADNIENIE
W dniu 20-10-2008 r. , złożyła w tut. GOPS wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego dla dziecka a, bez wymaganego oodpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.
W związku z powyższym Pani K została pouczona pismem z dnia 20-10-2008 r. O konieczności dostarczenia brakującego dokumentu oraz o sankcji za niezastosowania się do wezwania.
Zgodnie z art. 15 o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
1. Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.
2. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
3. Wniosek powinien zawierać:
1) dane dotyczące członków rodziny, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, numer NIP, a w razie gdy nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu;
2) oświadczenie wnioskodawcy o przekazaniu organowi egzekucyjnemu wszelkich znanych mu informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu;
3) oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji.
4. Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
1) zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, zawierające informacje o:
a) wysokości dochodu,
b) wysokości składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu,
c) wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku,
d) wysokości należnego podatku;
2) zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów;
3) inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia, w tym:
a) dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej,
b) zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
c) [18] orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
d) [19] odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem,
e) orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
f) zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
g) informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z:
– brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub
- brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.
Zgodnie z § 5. rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 28 lipca 2008 r.
1. W przypadku złożenia nieprawidłowo wypełnionego wniosku organ właściwy wierzyciela wzywa pisemnie wnioskodawcę do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
2. W przypadku złożenia wniosku bez wymaganych dokumentów, organ właściwy wierzyciela przyjmuje wniosek i wzywa pisemnie wnioskodawcę do uzupełnienia brakujących dokumentów w terminie nie krótszym niż 14 dni i nie dłuższym niż 30 dni.
3. W przypadku niezastosowania się do wezwania, o którym mowa w ust. 1 lub 2, organ właściwy wierzyciela wydaje decyzję o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.
4. W przypadku gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez wnioskodawcę jest niewydanie w terminie dokumentu przez właściwą instytucję oraz wnioskodawca może to udokumentować, świadczenia przysługują począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.
Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak na wstępie.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowe Kolegium Odwoławcze , za pośrednictwem tutejszej Instytucji w terminie 14 dni od daty doręczenia.
Otrzymują
1.adresat
2.a/a ....................................
podpis
NIGDY W ZYCIU NIE PISZEMY DECYZJI O POZOSTAWIENIU WNIOSKU BEZ ROZPATRZENIA!!! Zawiadamiamy tylko o tym strone zwykłym pismem i wysyłamy go z potwierdzeniem odbioru.