Pytanie odnośnie art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym. - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 16 ]

Napisano: 05 wrz 2023, 8:05

Jak Waszym zdaniem należy postąpić w przypadku, gdy osobie pobierającej świadczenie pielęgnacyjne po 1 stycznia 2024 na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2023 skończy się ważność orzeczenia (np. w marcu 2024) i przyjdzie do nas po nowe świadczenie w maju (zachowano termin złożenia wniosku na komisję dla kontynuacji) ale będzie chciała po nowemu w świetle art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym ?

Zgodnie z art. 63 ust. 3 osoby zachowują prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., również w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. Warunkiem zachowania prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych w zdaniu pierwszym jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.

Nie widzę w ustawie prawa wyboru zasad w takim przypadku (czy na starych czy na nowych), a przepis narzuca stosowanie powyższego dla tych spraw chyba, że się spóźnią to wtedy po nowemu ale bez nadpłaty.

Z przepisów wynika, że jedynie uchylenie starych zasad w trakcie obowiązywania decyzji może spowodować przejście na nowe zasady w przypadku osób już pobierających. Może tylko ja to tak czytam. Proszę mądre głowy o wypowiedź.
seba
Stażysta
Posty: 88
Od: 01 maja 2016, 20:16
Zajmuję się:


Napisano: 05 wrz 2023, 8:30

Czy nie jest tak, że Strona w związku z nowym orzeczeniem i tak musi złożyć nowy wniosek, a to od niej zależy czy złoży na "nowych" czy "starych" zasadach?
sekcjaswiadczen
Praktykant
Posty: 43
Od: 10 lut 2020, 14:16
Zajmuję się: ŚW/FA/ŚR

Napisano: 05 wrz 2023, 8:40

Oczywiście, że musi złożyć nowy wniosek.

Problem jest w samym przepisie bo dotychczas korzystała ze starych zasad i według tego przepisu nadal tak ją będziemy traktować.

Brakuje mi przepisu, który by regulował możliwość wyboru zasad dla takiego świadczeniobiorcy, który wcześniej nie zrezygnował z zasad obowiązujących do 31 grudnia 2023 i przyjdzie po 1 stycznia 2024 złożyć wniosek z nowym orzeczenie w terminach przewidzianych w art. 63 ust. 3, a będzie chciał po nowemu.
To, że złoży taki formularz wniosku z nowym pouczeniem nie załatwia sprawy ze względu na brzmienie 63 ust. 3. Jeśli chce po staremu nie ma problemu.


Oby nie trzeba było przyznawać na starych, uchylić na prośbę i przyznać na nowych bo to robota głupiego w takiej sytuacji.
seba
Stażysta
Posty: 88
Od: 01 maja 2016, 20:16
Zajmuję się:

Napisano: 05 wrz 2023, 11:05

wg wstępnych ustaleń mają być u nas 2 wnioski do wyboru, na kontynuację i na nowe zasady
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10765
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL

Napisano: 05 wrz 2023, 12:06

Z informatora dla Gmin:

"Osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne, która sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18. roku życia i która będzie chciała po 31 grudnia 2023 r. otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach (czyli z możliwością podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez ograniczeń) musi po tej dacie zrezygnować z pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie starych przepisów i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów"

Tu też wskazują na konieczność rezygnacji po 1 stycznia 2024 i złożenie wniosku na nowych zasadach w przypadku jak w temacie. Ani słowa o wyborze w przypadku nowego wniosku.
Naciągając można by się pokusić o dodatkowe oświadczenie przy rezygnacji w takim przypadku jak nie nastapi ona przed końcem obowiązywania decyzji ze starych zasad.
seba
Stażysta
Posty: 88
Od: 01 maja 2016, 20:16
Zajmuję się:

Napisano: 05 wrz 2023, 12:20

tu wskazują na rezygnację bo się odnoszą do osób pobierających już świadczenie w tym roku
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10765
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL

Napisano: 05 wrz 2023, 12:55

Takie coś wysłało MRiPS

Wskazane jest, aby realizując opisany wyżej obowiązek informacyjny, gminny organ właściwy, w informacji przekazywanej opiekunom osób niepełnosprawnych otrzymującym w danej gminie świadczenia opiekuńcze dla opiekunów osób niepełnosprawnych, zawarł w szczególności następujące informacje:

- informacja o nowych regulacjach dotyczących przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego,
w tym wskazanie, że świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach obowiązujących od
1 stycznia 2024 r. (tzw. nowe świadczenie pielęgnacyjne) będzie przysługiwać wyłącznie osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami w wieku do ukończenia 18. roku życia, natomiast osoba z niepełnosprawnościami nad którą opieka była sprawowana będzie mogła ubiegać się o przyznanie dla niej świadczenia wspierającego,
- wskazanie, że osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne, która sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18. roku życia i która będzie chciała po 31 grudnia 2023 r. otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach (czyli z możliwością podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez ograniczeń) musi po tej dacie zrezygnować z pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie starych przepisów i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów,
- informacja o tym, że w przypadku gdy opiekun otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie sprawował opiekę nad więcej niż jedną osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności, to wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest podwyższana o 100% na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka – warunkiem jest złożenie wniosku przez opiekuna podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego,
- szczegółowa informacja o przepisach przejściowych regulujących ochronę praw nabytych opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie obecnych przepisów i warunków zachowania prawa do tych świadczeń po 31 grudnia 2023 r.,
- informacja o tym, że świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna nie przysługują opiekunowi w przypadku gdy osoba wymagająca opieki będzie miała przyznane przez ZUS świadczenie wspierające,
- informacja o tym, że już złożenie przez osobę wymagającą opieki wniosku przyznanie świadczenia wspierającego w ZUS będzie skutkować wstrzymaniem wypłaty opiekunowi tej osoby świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna,
- informacja o tym, że świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna przyznane/wypłacone opiekunowi za okres za który osoba wymagająca opieki otrzymała świadczenie wspierające będzie świadczeniem nienależnie pobranymi podlegającym zwrotowi wraz z odsetkami do którego to zwrotu zobowiązany zostanie opiekun,
- informacja, że osoba z niepełnosprawnościami, składając w ZUS wniosek o świadczenie wspierające będzie mogła zdecydować od jakiego miesiąca chce mieć przyznane przez ZUS świadczenie wspierające, dzięki czemu może nie dopuścić do sytuacji otrzymania świadczenia wspierającego za ten sam okres za który jej opiekun otrzymał w gminie świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna i tym samym uniknąć sytuacji powstania nienależnych świadczeń po stronie jej opiekuna.
kala2
Stażysta
Posty: 157
Od: 20 kwie 2022, 10:22
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 05 wrz 2023, 13:57

ostatnie info z CASA

Departament Polityki Rodzinnej
Ustawa o świadczeniu wspierającym - materiał informacyjny dla gminnych organów właściwych o nowych zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego oraz
o nowym świadczeniu – świadczeniu wspierającym.

Zbyt obszerny tekst żeby go wkleić ale pewnie wszyscy już mają.
Te resa
Referent
Posty: 294
Od: 15 mar 2019, 9:51
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 06 wrz 2023, 8:10

- informacja, że osoba z niepełnosprawnościami, składając w ZUS wniosek o świadczenie wspierające będzie mogła zdecydować od jakiego miesiąca chce mieć przyznane przez ZUS świadczenie wspierające, dzięki czemu może nie dopuścić do sytuacji otrzymania świadczenia wspierającego za ten sam okres za który jej opiekun otrzymał w gminie świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna i tym samym uniknąć sytuacji powstania nienależnych świadczeń po stronie jej opiekuna.
[/quote]

A jak ma się to tego zapis ustawy o świadczeniu wspierającym:
"Art. 26. [Termin ustalenia prawa do świadczenia wspierającego]
1. Prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
2. Jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, zostanie złożony wniosek, prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca, w którym złożono wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
3. Jeżeli osoba, o której mowa w art. 3 ust. 2, złoży wniosek w okresie 3 miesięcy od dnia ukończenia przez nią 18. roku życia, prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca ukończenia przez tę osobę 18. roku życia."
jollaa
Starszy referent
Posty: 948
Od: 27 mar 2017, 12:36
Zajmuję się: SR

Napisano: 06 wrz 2023, 10:13

a co teraz będzie z osobami pobierającymi śp na matki, ojców itd bo ja już zgłupiałam czytając tę ustawę o wspierającym i informacje ministerstwa?
anetag
VIP
Posty: 2344
Od: 23 kwie 2014, 8:12
Zajmuję się:
Lokalizacja: Lubelskie



  
Strona 1 z 2    [ Posty: 16 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x