Jak Waszym zdaniem należy postąpić w przypadku, gdy osobie pobierającej świadczenie pielęgnacyjne po 1 stycznia 2024 na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2023 skończy się ważność orzeczenia (np. w marcu 2024) i przyjdzie do nas po nowe świadczenie w maju (zachowano termin złożenia wniosku na komisję dla kontynuacji) ale będzie chciała po nowemu w świetle art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym ?
Zgodnie z art. 63 ust. 3 osoby zachowują prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., również w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. Warunkiem zachowania prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych w zdaniu pierwszym jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.
Nie widzę w ustawie prawa wyboru zasad w takim przypadku (czy na starych czy na nowych), a przepis narzuca stosowanie powyższego dla tych spraw chyba, że się spóźnią to wtedy po nowemu ale bez nadpłaty.
Z przepisów wynika, że jedynie uchylenie starych zasad w trakcie obowiązywania decyzji może spowodować przejście na nowe zasady w przypadku osób już pobierających. Może tylko ja to tak czytam. Proszę mądre głowy o wypowiedź.