Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Bezdomny został umieszczony w dps, wcześniej mieszkał w schronisku. Od kilku lat ma ustaloną niepełnosprawność - st.znaczny, wymaga pomocy osób drugich. W ostatnim tygodniu dzwonią z dps, że klient zrezygnował z pobytu u nich. Jakie mam względem niego obowiązki, klienta nie znam , jesteśmy jego gminą ostatniego zameldowania. W naszej gminie nie mieszka od 30 lat.
Art. 54
4. W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora.
W praktyce trzeba wystąpić do SR o umieszczenie w DPS bez zgody strony + tymczasowe zabezpieczenie powództwa: umieszczenie na czas trwania postępowania. Opisać sytuację, podać twarde argumenty, podkreślić, że dobro osoby jest poważnie zagrożone itd. Jeśli SR uzna to za stosowne, to umieści taką osobę bez jej zgody w DPS.
Dziękuję ale to nie takie oczywiste. Klient nie wymaga pielęgnacji, jego stan zdrowia poprawił się. We wcześniejszych latach pił na umór i pewnie zacznie znowu. Problem w tym, że nie mamy z nim fizycznie kontaktu. Jaki SR jest właściwy do wydania postanowienia - pobytu czy ostatniego zameldowania, a może gminy w której mieszkał ponad 30 lat i gdzie ma dorosłe dzieci?