O zasiłek rodzinny ubiega się rodzic (rodzice) niepełnosprawnego w stopniu znacznym, pełnoletniego dziecka. W/w rodzic jest również opiekunem prawnym tegoż dziecka i w związku z jego niepełnosprawnością pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Czy w w/w sytuacji, ustalając prawo do zasiłku rodzinnego, do składu rodziny zaliczymy rodzica (rodziców) tego dziecka i jego dochody, zgodnie z definicją rodziny zawartą w art. 3 pkt 16 ustawy czy też w w/w przypadku, zgodnie z art. 5 ust 11 ustalając dochód uwzględnia się tylko dochód dziecka?
ja rozpatruję taki wniosek jako wniosek złożony przez rodzica = normalny tok postępowania
"Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?" — Jonasz Kofta „Kochająca osoba żyje w kochającym świecie. Wroga osoba żyje we wrogim świecie. Każdy, kogo spotykasz jest Twoim lustrem” - Ken Keyes
a ja biorę tylko dochód dziecka
Zgodnie z art. 5 ust. 11 " ustawy o świadczeniach rodzinnych "w przypadku, gdy prawo do świadczeń ustala sie na dziecko pozostające pod opieka opiekuna prawnego, ustalając dochód uwzględnia się tylko dochód dziecka". Natomiast art. 3 pkt. 16 stanowi, iż " do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieka opiekuna prawnego"
My mamy sytuację, gdzie matka brała świadczenie pielęgnacyjne na dziecko prawie od urodzenia i nadal pobiera. Teraz córka jest pełnoletnia, dla potrzeb urzędów i bezpieczeństwa córki (np. zgoda na operację) wystąpiła o ubezwłasnowolnienie i została opiekunem prawnym, ale my przyjmujemy w składzie rodziny matkę i córkę. Tu nie ma przypadku, że matce ograniczono prawo, czy brak rodziców. Ona cały czas opiekuje się tym dzieckiem - teraz już dorosłym.
a jak wypełniają wniosek w przypadku zasiłku pielęgnacyjnego dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie:
1. wniosek wypełnia opiekun prawny- tak jak matka na małoletnie dziecko;
2.wniosek wypełniony na ubezwłasnowolnionego ale podpisy opiekuna