Napisano: 03 gru 2020, 20:14
No właśnie nie jestem pewna.
Istnieje kilka wyroków, które podważają taką praktykę.
Sądy uwzględniają w nich jednoznacznie datę powstania niepełnosprawności jako datę powstania uprawnienia do świadczeń. Wprawdzie dotyczą innego rodzaju świadczeń z pomocy społecznej (art. 87 ustawy o pieczy), ale dokonują interpretacji.
Cyt.: "Po myśli art. 87 ust. 1 ustawy zarówno świadczenie jak i dodatki do świadczenia, a w tym sporny dodatek z tytułu niepełnosprawności, należą się prowadzącemu rodzinny dom dziecka od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w tym domu. Nie znajduje więc uzasadnienia prawnego twierdzenie, by wsparcie finansowe należne wykonującym pieczę zastępczą w formie rodzinnego domu dziecka należało się od dnia złożenia wniosku.
Ustawodawca nie uregulował natomiast wprost sytuacji, gdy dziecko uzyskuje orzeczenie o niepełnosprawności w trakcie już sprawowanej pieczy zastępczej, a taki stan faktyczny ma miejsce w kontrolowanej sprawie.
Zdaniem Sądu prawidłowa interpretacja art. 87 ust. 1 w związku z art. 81 ust. 1 ustawy nakazuje przyznać dodatek do świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania od chwili orzeczonej niepełnosprawności. Celem tego dodatku, tak jak celem świadczeniem podstawowego, jest pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Jeżeli ustawodawca zadecydował, że koszty utrzymania dziecka powinny zostać pokrywane ze środków budżetowych od chwili ich wygenerowania się, a nie od chwili złożenia wniosku, a zarówno świadczenie, o którym mowa w art. 80 ust. 1 ustawy jak i dodatek do tego świadczenia (art. 81 ust. 1) spełniają ten właśnie cel, to nie ma podstawy prawnych dla różnicowania daty początkowej wypłaty tych dwóch rodzajów świadczeń. Jeżeli zatem niepełnosprawność dziecka nastąpi w czasie sprawowania pieczy zastępczej, to z tą chwilą wzrastają koszty utrzymania dziecka. Jest to zatem data początkowa, od której ustawodawca nakazał objąć pomocą finansową podmioty sprawujące pieczę zastępczą i z tego tytułu przyznać im odpowiednie świadczenia.
Przyznanie skarżącym prawo do dodatku z tytułu sprawowana opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym od chwili złożenia wniosku stanowi naruszenie prawa materialnego, a to art. 87 ust. 1 ustawy wskutek błędnej jego wykładni."
W drodze analogii - nie istnieje przepis, który stanowi, że świadczenia pielęgnacyjne przysługują od dnia złożenia wniosku, ale "na wniosek".