pani od października zarejestrowana jest w PUP.Otrzymała w grudniu orzeczenie na dziecko. Na komsię stawała we wrześniu. Dziś przyszła złozyć wniosek o SP. Do 15 października pracowała i od 19 października jest zarejestrowana w PUP. Od kiedy przyznać SP?
Orzeczenie wydane w grudniu, wniosek w styczniu - mniej niż 3 miesiące od wydania, czyli spłata od wniosku na komisje.
Wniosek na komisje od września, czyli spłata od września, ale
art. 17 ust. 1 mówi o rezygnacji z zatrudnienia, ten warunek został spełniony dopiero 16 października 2015 r. i to jest data przyznania prawa do świadczeń.
ale PUP ma inne zdanie. Jakbym wydała w styczniu 2016 r. decyzję o przyznaniu SP od 16 października to wtedy ta Pani idzie z tą decyzją do PUP i ją wyrejestrują wstecz? Ponadto ma mieć od któregoś stycznia przyznany zas. dla bezrobotnych.
Tak, wyrejestrowanie wstecz i tyle.
Ciągle nie ma to dla Ciebie znaczenia (zasiłek).
Zgodnie z regulaminem PUP, otrzymanie ŚP uniemożliwia rejestrację w PUP czy też pobieranie zasiłku, jednak tutaj Ty masz pierwszeństwo - PUP Tobie nie przeszkadza, ŚP przeszkadza w PUP.
Bez przeszkód przyznaj świadczenie nawet jeżeli pobiera zasiłek dla bezrobotnych, jedyne co możesz dodatkowo zrobić, to poinformować osobę, że musi niezwłocznie zgłosić fakt otrzymania ŚP. PUP wyrejestruje ją wstecz, wtedy klient przychodzi z tą decyzją do Ciebie, byś objęła go składkami zdrowotnymi (bo nie może podczas składania wniosku oświadczyć, że nie ma innego tytułu - ma jako zarejestrowana osoba bezrobotna). Jeżeli nie chciał zdrowotnej w Ośrodku, to nawet nie musi wracać. Wydajesz decyzje przyznającą i kończysz temat.
Trochę chaotycznie to rozpisałem, ale mam nadzieję, że jasno.