A gdyby wnioskodawczyni złożyła wniosek na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2023 r. to można jej wyrównać od września mimo, że to pierwszy wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ? Z tego co wyczytałam na stronie ministerstwa to zrozumiałam, ze można by było na taki wniosek zrobić wyrównanie.
a sytuacja taka:
- wniosek na starych zasadach złożony w styczniu w styczniu 2024
- osoba wnioskująca do 15.12.2023 r. prowadziła działalność
- na dzień 31.12.2023 r. ta osoba jest bezrobotna
- orzeczenie stare z 2021 r., dawno już ostateczne.
- gdyby przepisy się nie zmieniły to wniosek byśmy rozpatrywali od 01.01.2024
Czy w powyższym przypadku można mówić , ze nabyła uprawnienia na dzień 31.12.2023
***************************************
Człowiek nie jest taki, co by sobie nie poradził:)
Jakby ktoś jeszcze się zastanawiał jak pójdą sądy z interpretacją nowych przepisów. Tak poza tym ciekawy wyrok bo dotyczy pasierba i ponownie pominięcie uchwały NSA.
"Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. poz. 1429 z późn. zm.) w sprawach o świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43 w brzmieniu dotychczasowym, do których prawo powstało do dnia 31 grudnia 2023 r., stosuje się przepisy dotychczasowe. Nadto stosownie do art. 63 ust. 2 ww. ustawy, osoby, którym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, albo od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., przyznane zostało co najmniej do dnia 31 grudnia 2023 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43 w brzmieniu dotychczasowym, zachowują, na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego nie dłużej jednak niż do końca okresu, na który prawo zostało przyznane, z uwzględnieniem ust. 3 i 4.
Mając na względzie powyższe przepisy przejściowe związane ze zmianą zasad wspierania osób niepełnosprawnych i ich opiekunów stwierdzić należy, że o możliwości przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego przesądzi spełnienie przesłanek wynikających z art. 17 i art. 17b u.ś.r. na dzień złożenia wniosku stosownie do art. 24 ust. 2 z uwzględnieniem ust. 2a u.ś.r., ponieważ wniosek został złożony do dnia 31 grudnia 2023 r. Jeżeli Organ odwoławczy po uzupełnieniu postępowania dowodowego dojdzie do przekonania, że skarżąca spełniła przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na dzień złożenia wniosku będzie to oznaczało, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego powstało do dnia 31 grudnia 2023 r. W konsekwencji przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego będzie możliwe na podstawie przepisów dotychczasowych w oparciu o art. 63 ust. 1 ww. ustawy o świadczeniu"
Z tymi pasierbami to nie jest taka oczywista sprawa, bo jeżeli stosunek prawny powstał za nieletności pasierbicy to jakiś obowiązek alimentacyjny jest. I nawet w tym wyroku sąd to cytuje z krio. Więc niekoniecznie to jest obejście uchwały. Sami mieliśmy 2 czy troje pasierbów pobierających SP po wyrokach ale kontynuacje już im sami przyznawaliśmy. Jeden to chyba nawet jeszcze ma...
Pomijając tą kwestię pasierba chciałem tylko pokazać, że jak najbardziej to co mówimy od samego początku o nowych przepisach też ma już odzwierciedlenie w orzecznictwie.