Sprzet rehabilitacyjny - rower tandem - PFRON - zadania powiatów

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 18 ]

Napisano: 01 mar 2018, 14:02

My daliśmy na rower tandem, ale w barierach technicznych.
olo
Stażysta
Posty: 93
Od: 03 mar 2016, 15:52
Zajmuję się:


Napisano: 02 mar 2018, 14:28

Dofinansowaliśmy do sprzętu ponieważ osoba niepełnosprawna przedstawia wniosek o dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego (rower tandem oferta z opisem że jest to sprzęt rehabilitacyjny) z zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza z zakresu rehabilitacji, który konkretnie uzasadnił, że sprzęt będzie przeznaczony do rehabilitacji.
Ponadto proszę o wyjaśnienie - co oznacza potrzeba prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych $ 5.1 lit. b. Równie dobrze można wystawić rower stacjonarny na podwórko i się rehabilitować. Może chodzi o umożliwienie rehabilitacji przy użyciu osobistego sprzętu rehabilitacyjnego? Poniżej wnioskodawca mówi o możliwości dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego tzw. komercyjnego i dla tego powstał zapis - w warunkach domowych?
TEMariusz
Praktykant
Posty: 5
Od: 22 lut 2018, 16:20
Zajmuję się: Zadaniami finansowanymi ze środków PFRON

Napisano: 02 kwie 2018, 23:49

Na początku tego roku miałem taki wniosek do rozpatrzenia... W pierwszej chwili miałem wątpliwości, jednak wnioskodawca przedstawił dokumenty od producenta takich rowerów wiec po konsultacji z kierownikiem zdecydowanie przychyliliśmy się - wniosek rozpatrzony pozytywnie. Najważniejszy jest fakt, że wnioskowany rower był zarejestrowanym wyrobem medycznym...

Informacja ze strony producenta:

Zakup przez osobę niepełnosprawną zaleconego przez lekarza sprzętu rehabilitacyjnego: roweru typu tandem do ćwiczeń rehabilitacyjnych, który:

1) jest zarejestrowanym wyrobem medycznym w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie;

2) posiada rekomendację Polskiego Związku Niewidomych jako wyrobu medycznego wspomagającego proces rehabilitacji fizycznej oraz społecznej dla osób niewidomych oraz niedowidzących

może być dofinansowany ze środków PFRON w ramach programów: likwidowanie barier funkcjonalnych - likwidacja barier technicznych oraz dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny.

Rowery rehabilitacyjne typu tandem firmy Jasid służą do prowadzenia aktywnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, których celem jest przywrócenie osobom niepełnosprawnym maksymalnej, możliwej sprawności ruchowej. Rower rehabilitacyjny tandem Jasid pozwala osobom niepełnosprawnym odbywać czynną rehabilitację w warunkach domowych (poza specjalistycznymi ośrodkami - szpital, przychodnia, sanatorium) oraz daje możliwość rehabilitacji psychologicznej - zapobiegającej wykluczeniu społecznemu.

Rower rehabilitacyjny tandem Jasid może być używany przez osoby niepełnosprawne m.in. z różnymi schorzeniami układu ruchu takimi jak: niedowład kończyn po udarach mózgu i rdzenia kręgowego polineuropatii, zaniki mm. w przebiegu chorób zwyrodnieniowych i zapalnych kk. dolnych, chorobach reumatoidalnych, stanach po protezo plastycznych w obrębie kk. dolnych, oraz przy wszelkiego rodzaju schorzeniach wymagających wzmocnienia mm. kończyn dolnych. Rower rehabilitacyjny tandem Jasid może być wykorzystany do wspomagania treningu kończyn dolnych w przypadku osłabienia siły mięśniowej, likwidacji lekkich przykurczy kończyn dolnych.

Dodatkowo osoba niepełnosprawna - niewidoma wraz z opiekunem może wykorzystać rower jako przyrząd do rehabilitacji zarówno fizycznej jak i psychologicznej. Osoba niewidoma lub niedowidząca poruszając się rowerem tandem Jasid 26’ do ćwiczeń rehabilitacyjnych ma możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz korzystania z przestrzeni życiowej dotychczas dla niej nie dostępnej. Rower tandem Jasid 26’ do ćwiczeń rehabilitacyjnych może również zapewnić niezależność i chęć poznawania otaczającego nas świata przez osobę osoby niewidomą.

Każdy rower rehabilitacyjny tandem Jasid budowany jest na indywidualne zamówienie osoby niepełnosprawnej. Podstawą roweru jest wyprofilowana rama dostosowywana do wzrostu oraz rodzaju schorzenia osoby niepełnosprawnej umożliwiając łatwe wsiadanie oraz zsiadanie z roweru. Dodatkowo każdy rower tandem Jasid wyposażony jest w indywidualnie dobrane akcesoria uławiające korzystanie osobie niepełnosprawnej. Są to m.in.:
a) noski na pedały - zapobiegające ześlizgnięciu się stopy z pedału podczas jazdy rowerem(szczególnie istotne przy korzystaniu z roweru przez osoby z niedowładem kończyn lub częściowym porażeniem kończyn);
b) boczne koła podporowe pozwalające utrzymanie równowagi i zachowanie stabilności roweru;
c) siodełko z oparciem pozwalające na pewne utrzymanie się osób niepełnosprawnych z zachwianiem poczucia równowagi.
Marek_Wroc
Praktykant
Posty: 2
Od: 18 mar 2018, 11:23
Zajmuję się: PS

Napisano: 02 kwie 2018, 23:49

cd:

Od dziesięciu lat zajmuję się produkcją rowerów typu tandem dla osób niepełnosprawnych. Sam jako osoba niepełnosprawna ruchowo mam świadomość ogromnej wagi rehabilitacji fizycznej oraz społecznej. Przez wiele lat jedyną alternatywą dla poruszania się rowerem był dla mnie wózek inwalidzki. Przez ostatnie kilka lat zbudowałem kilkaset rowerów dla osób niepełnosprawnych. Każdy rower to inna historia... Niemal zawsze taki rower jest swojego rodzaju drzwiami, które otwierają się dla osoby niepełnosprawnej. Od moich klientów - często wiele miesięcy po zakupie roweru – otrzymuję zdjęcia oraz listy z podziękowaniami za wykonanie roweru, który stał się bardzo skuteczną jednocześnie atrakcyjną formą rehabilitacji niepełnosprawnego, przykutego do wózka inwalidzkiego czy balkonika, dziecka. Rodzice dzieci z autyzmem opowiadają, że rower, który zamówili bardzo pozytywnie wpłynął na odbieranie przez dziecko dojazdów do szkoły czy ośrodka rehabilitacji. Dzięki możliwości sprawowania kontroli nad zachowaniem dziecka jazda rowerem jest bezpieczna (nie ma obawy, że dziecko niekontrolowanie skręci w przeciwnym kierunki niż powinno, zahamuje w nieodpowiednim momencie). Wreszcie dziesiątki osób niewidomych oraz niedowidzących dzięki rowerom zbudowanym w moim warsztacie ma możliwość odkrywania otaczającego ich świata oraz sprawnego poruszania się z opiekunem innym środkiem komunikacji niż samochód czy autobus.

Użyteczność i wyjątkowość naszych tandemów podkreśla Dorota Szczepkowska kierownik internatu Szkoły Specjalnej w Laskach: Tandemy są doskonałym środkiem transportu, pozwalającym naszym wychowankom na wycieczki po okolicach. Młodzież uwielbia ten sposób poznawania świata. Ma zupełnie inne odczucia niż podczas jazdy samochodem. Chłoną całym sobą, czują wiatr, słońce, zapachy, czasem deszcz, chłód. Kiedy mówimy im, że dzisiaj przejedziemy czterdzieści kilometrów, nie potrafią uwierzyć. Przecież takie dystanse pokonuje się tylko samochodem lub pociągiem. Jednak po kilku dniach treningu okazuje się, że pokonanie takiego dystansu nie stanowi dla nich żadnego problemu.

W 2015 roku rower tandem Jasid do ćwiczeń rehabilitacyjnych jako urządzenie specjalistyczne wspomagające proces rehabilitacji otrzymał status wyrobu medycznego w Urzędzie Rejestracji Wyrobów medycznych i produktów biobójczych w Warszawie. Dzięki temu rower do ćwiczeń rehabilitacyjnych stał się dostępny również dla osób niepełnosprawnych z niskim dochodem. Niepełnosprawni uzyskują dofinansowanie ze środków PFRON w ramach realizowanych przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie programów: zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny oraz likwidacja barier technicznych. Nasi klienci podpisali oraz zrealizowali kilkaset umów na dofinansowanie zakupu roweru tandem Jasid 26' do ćwiczeń rehabilitacyjnych ze środków PFRON.

Łączę wyrazy szacunku

mgr inż. Andrzej Stanowski
Marek_Wroc
Praktykant
Posty: 2
Od: 18 mar 2018, 11:23
Zajmuję się: PS

Napisano: 26 lis 2018, 15:10

Rehabilitacja to bardzo ważny element szybkiego powrotu do zdrowia. Dopełnienie jej domową częścią wyjdzie na dobre, zobaczysz! Wisz co , może poduszka sensoryczna? W domu super sprawdzi się do ćwiczeń. Jest mała, można ją wszędzie położyć. cena też jest racjonalna. :D
kk001
Praktykant
Posty: 15
Od: 20 sie 2018, 13:45
Zajmuję się: opieką

Napisano: 27 lis 2018, 10:13

My tez nie dajemy ani do rowerów trójkołowych ani do tandemów. Poza argumentem ze nie jest to rehabilitacja w warunkach domowych powołujemy się również na to iż nie jest to rehabilitacja całoroczna - rowery używane są od późnej wiosny do jesieni. Zima są bezużyteczne w przeciwieństwie np do rowera stacjonarnego.
Pcprnowa
Referent
Posty: 229
Od: 01 cze 2017, 10:28
Zajmuję się: PFRON

Napisano: 27 lis 2018, 15:38

a my daliśmy w ubiegłem roku do Tolka (trójkołowego)ale warunkiem był zakup PODSTAWKI pod rower (tak jakby w zestawie) do rehabilitacji zimą w domu (rowerek z podstawką) i problem całorocznej- ciągłej rehabilitacji w warunkach domowych rozwiązany.
Anna456
Stażysta
Posty: 68
Od: 12 sie 2016, 13:19
Zajmuję się:

Napisano: 03 sty 2019, 11:31

A jeśli chodzi o rower trójkołowy Tolek ze wspomaganiem elektrycznym, bo mam osobę, która taki wniosek złożyła w ramach zadania sprzęt rehabilitacyjny. Jak myślicie czy może być traktowany jako sprzęt do rehabilitacji (lekarz we wniosku tylko napisał że jest pomocny podczas rehabilitacji)czy ktoś dofinansował, czy to raczej bariera techniczna???
SOlga
Praktykant
Posty: 32
Od: 09 cze 2016, 11:57
Zajmuję się:



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 18 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x