Klara27 pisze: 25 lut 2021, 12:14
"Szanowni Państwo,
w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi dopłat do czynszu przesyłam poniżej odpowiedzi uzyskane z Ministerstwa na najczęstsze pytania (+ kilka moich). Treść zadanych pytań znajdziecie Państwo na końcu maila.
Zgodnie z tym o czym rozmawiałam z większością z Państwa, co do rozliczenia środków do 15 marca wyślemy osobne pismo, w którym poinformujemy o zasadach rozliczania, zwrotach itp.
Pozdrawiam serdecznie
....
Adresat:
...
Dzień dobry,
poniżej przekazuję odpowiedzi na pytania zgłaszane przez gminy:
Ad. 1 i 2.
Środki pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, przeznaczone na dopłaty do czynszu, stanowią inne środki (środki pozabudżetowe), do których nie stosujemy klasyfikacji budżetowej, natomiast na te środki powinna zostać wyodrębniona ewidencja, ale bez stosowania klasyfikacji budżetowej, np. wyodrębnienie poprzez słownik zadanie albo poprzez nowo utworzone konta pozabilansowe, opisane w polityce rachunkowości w jakim celu zostały utworzone i czego dotyczą. Wyjaśniam dodatkowo, że w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii są stosowane oba mechanizmy wyodrębniania.
Ad. 3.
Przepisy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.), regulujące dopłaty do czynszu, nie rozstrzygają, na pokrycie jakich kosztów realizacji tego zadania gmina może przeznaczyć 1% łącznej kwoty przekazanych środków. Oznacza to, iż to gmina decyduje o przeznaczeniu ww. 1% środków - nie ma przeszkód, aby te środki przeznaczyć na dodatkowe wynagrodzenie dla pracownika, który będzie wykonywał to zadanie.
Poniżej przekazuję odpowiedzi na pytania z poziomu wojewody:
Ad. 1.
Odpowiedź brzmi: tak, zwrotowi podlegają również środki przeznaczona na koszty obsługi.
Ad. 2.
Tak, zgodnie z art. 15zzzih ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.), wojewoda występuje z wnioskiem o dodatkowe środki na dopłaty do czynszu w przypadku, gdy przekazane środki są niewystarczające do pokrycia zapotrzebowania złożonego przez gminę. Natomiast zgodnie z art. 15zzzig ust. 4 ww. ustawy wojewoda rozlicza otrzymane środki w okresach kwartalnych (pozostawia na dopłaty na kwartał następny lub zwraca do Funduszu - rekomendujemy aby wjewodowie zwracali środki po kwartale). Zatem w ramach jednego kwartału wojewoda samodzielnie dysponuje tymi środkami: powinien przekazywać środki zwrócone przez gminy, które nie będą wypłacać dopłat lub wypłacać w wysokości niższej niż oszacowana, gminom, które złożą korektę wniosku, o której mowa w art. 15zzzih ust. 1.
Ad. 3.
Jeśli gmina, która złożyła wojewodzie wniosek o przekazanie środków na dopłaty do czynszu nie otrzymała wniosków od najemców, powinna zwrócić niewykorzystane środki wojewodzie w trybie art. 15zzzif ust. 5 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.). Ponieważ przepisy ustawy nie przewidują złożenia korekty wniosku w przypadku niższego zapotrzebowania na środki, przedstawiony powyżej tryb postępowania dotyczyć będzie rozliczania przez gminę środków otrzymanych od wojewody na okres 6 miesięcy.
Z poważaniem,
radca ministra
Wydział Praw Lokatorów i Utrzymania Zasobów Mieszkaniowych"