Dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności do 2023.12.31 ze wskazaniami pkt. 7 i 8. Matka pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Jeśli przyjdzie w styczniu 2024 z nowym orzeczeniem to można przyjąć, że dotyczą ją już nowe zasady dotyczące świadczeń rodzinnych (możliwość pracy) czy trzeba to traktować jako kontynuację starych zasad?
Art.63 ust.3. Osoby, o których mowa w ust. 2, zachowują prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., również w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. Warunkiem zachowania prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych w zdaniu pierwszym jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.
czyli przejście na nowe zasady w tym przypadku będzie wyglądać następująco?
1. złożenie np. w styczniu 2024 wniosku o świadczenie pielęgnacyjne z nowym orzeczeniem
2. decyzja przyznająca
3. rezygnacja osoby z przyznanego św. pielęgnacyjnego
4. ponowne złożenie wniosku o św. pielęgnacyjne
5. decyzja przyznająca (możliwość pracy)
Tylko czy decyzji z pkt. 5 nie można dalej traktować jako kontynuacji starych zasad? Zastanawiam się czy osoba nie powinna odczekać tych 3 miesięcy, żeby bez wątpliwości przejść na nowe zasady.