Witam, czy wasze sko mają taki sam pogląd jak moje ?
pierwsza sprawa z mojego ośrodka dotycząca św. pielęgnacyjnego dla osoby pobierającej rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy zakończyła się odmowa z SKO.
My oczywiście daliśmy odmowe z art. 17 ust. 1b (nasz d***chron -wiem ze różne są na ten temat poglądy wiec proszę bez komentarz)
Sko utrzymało w mocy nasza decyzje ale z powodu faktu, iż osoba sprawująca opiekę ma nie tylko ustanowione prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy ale pobiera tę rentę.
Zgodnie z ich rozważaniem w świetle ustawy o świadczeniach rodzinnych brak przepisów określających przepisy co do pobierania renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Opiekun może mieć prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, ale nie może tego świadczenia pobierać?
Czy tez macie taki sam pogląd w/w sprawie?
Św. pielęgnacyjne, renta z tytułu częściowej niezdolności a odmowa
-
- Praktykant
- Posty: 29
- Rejestracja: 09 mar 2018, 11:00
- Zajmuję się: ŚW/ŚR/SD/DM/DE
- Kontakt:
- de Charette
- Administrator
- Posty: 20670
- Rejestracja: 07 maja 2014, 7:21
- Zajmuję się:
- Kontakt:
Re: Św. pielęgnacyjne, renta z tytułu częściowej niezdolności a odmowa
uważam, że w SKO kogoś pogięło.
Namów klienta na skargę do WSA
Namów klienta na skargę do WSA
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
- Krzysztof
- Starszy referent
- Posty: 893
- Rejestracja: 04 sty 2014, 2:06
- Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
- Lokalizacja: EL
- Kontakt:
Re: Św. pielęgnacyjne, renta z tytułu częściowej niezdolności a odmowa
W sentencji Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2019 r. sygn. akt SK 2/17 orzeczono:Kitarzyna pisze: 05 cze 2020, 15:13 Opiekun może mieć prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, ale nie może tego świadczenia pobierać?
Czy tez macie taki sam pogląd w/w sprawie?
" Art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 i 2354 oraz z 2019 r. poz. 60, 303, 577, 730 i 752) w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. "
natomiast w uzasadnieniu ww wyroku TK napisano m.in.:
" 3.3. Oceniając konstytucyjność zakwestionowanej regulacji z pomocniczo przywołanym art. 32 ust. 1 Konstytucji, a konkretnie z wyrażoną w nim zasadą równości wobec prawa w zakresie obejmującym równość w prawie łączoną z prawem członka rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych, Trybunał Konstytucyjny był zobligowany do ustalenia, czy możliwe jest wskazanie wspólnej cechy (istotnej), to jest takiej, która uzasadniałaby równe traktowanie osób sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi, niemających przyznanego prawa do renty z osobami mającymi przyznane prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, lecz niepodejmującymi pracy w możliwych dla nich granicach. Następnie Trybunał Konstytucyjny przesądził, czy znajduje uzasadnienie różnicowania praw i obowiązków wskazanych wyżej osób, to jest osób sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi niemających przyznanego prawa do renty z osobami mającymi przyznane prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, lecz niepodejmujących pracy.
Trybunał Konstytucyjny przyjął, że różnicowanie sytuacji prawnej osób rezygnujących z pracy w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi w oparciu o przyjęte przez ustawodawcę kryterium posiadania przez takie osoby ustalonego prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest niedopuszczalne. Prowadzi ono bowiem do wyłączenia opiekunów-rencistów z kręgu podmiotów uprawnionych do świadczeń pielęgnacyjnych, pomimo że sytuacja faktyczna takich osób sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi (gdy nie podejmują oni zatrudnienia, które mogli podjąć przy jednoczesnym pobieraniu świadczenia rentowego) jest tożsama z sytuacją osób zdolnych do pracy, lecz rezygnujących z niej w celu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.
Jednocześnie Trybunał dostrzega, że realna wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy może być zdecydowanie niższa niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, jak ma to miejsce w przypadku skarżącej. W systemie świadczeń rodzinnych brak jest z kolei rozwiązana pośredniego, które pozwoliłoby tę sytuację rozwiązać dzięki np. obniżeniu wysokości przyznanego świadczenia proporcjonalnie do wysokości pobieranej renty. Sprzeczna z zasadą równości jest jedynie sytuacja, gdy samo przyznanie prawa do takiej renty skutkuje odebraniem świadczenia "
-----------
Krzysztof
Krzysztof

Oprócz Św. pielęgnacyjne, renta z tytułu częściowej niezdolności a odmowa - Świadczenia rodzinne przeczytaj również:
Świadczenie Rodzicielskie a PUP
zasiłek pielęgnacyjny koordynacja
jak liczyć dochód
czy moze pobierać świadczenie rodzicielskie
od kiedy utrata dochodu przy urlopie wychowawczym
roprzyznać w części, w części zostawić bez rozpatrzenia
decyzja sko
od kiedy zasiłek pielęgnacyjny
orzeczenie ZUS data powstania niezdolności
czy wiadomo kiedy nowe druki wniosków?
rodzicielskie a pup
Zasiłek macierzyński i świadczenie rodzicielskie
zwrot świadczenia pielęgnacyjnego zaćmienie
czy becik można wypłacić w formie rzeczowej
sygnity termin wypłaty planowanej, a termin faktyczny wypłaty.
Od kiedy przyznanie ZP po odwołaniu ?