Rozumiem, że ta żona to niedawno wystąpiła do PCPR o wydanie orzeczenia. Sprawa o ŚP pewnie dotyczy sytuacji z przed roku. Za okres od złożenia wniosku o ŚP do złożenia wniosku o wydanie orzeczenia żonie można wydać odmowę z powołaniem się na uchwałę NSA
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D2AC90244F . Brak orzeczenia żony wyklucza mozliwość przyznania ŚP wstecz.
W pozostałym zakresie wydaje się sensowne zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia przez WZON w sprawie orzeczenia żony. Co do tego syna dobrze by było ustalić jeszcze czy ma rodzinę i dzieci. Samo to, że pracuje i jest delegowany nie oznacza, że nie może wspomagać finansowo swojego brata/siostrę. W zależności od rozstrzygnięcia i ustaleń wydasz decyzję za dalszy okres. Poniższy wyrok dotyczy wnuka ale też można skorzystać z uzasadnienia.
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F7734EBBBB
"Słusznie również wskazało Kolegium, że obowiązek alimentacyjny nie musi polegać na osobistym staraniu, lecz może ograniczać się do łożenia na osobę uprawnioną. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 maja 1990 r., sygn. akt III CZP 21/90, stwierdził, że: "Obowiązek alimentacyjny należy do kategorii stosunków obligacyjnych, a ze względu na swe źródło należy do zobowiązań prawnorodzinnych. Polega on na czynnościach mających na celu zaspokojenie potrzeb osoby, która sama utrzymać się nie może, a więc na różnorakich świadczeniach. Obejmuje on dostarczanie środków utrzymania, a w razie potrzeby także środków wychowania". Z kolei w doktrynie wskazuje się: "W art. 128 k.r.o. ustawodawca określił również przedmiot świadczenia alimentacyjnego, który stanowią środki utrzymania, a w miarę potrzeby także środki wychowania osoby uprawnionej. W przepisie chodzi o świadczenie pieniężne" (G. Jędrejek, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2019). Zatem niemożność sprawowania osobistej opieki przez dzieci osoby wymagającej opieki, nie stanowi zwolnienia z obowiązku alimentacyjnego, którego celem jest dostarczanie środków niezbędnych do egzystencji osoby uprawnionej. Obowiązek alimentacyjny nie jest bowiem związany z osobistą opieką (zob. także wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 marca 2021 r., sygn. akt II SA/Gl 1440/20)."
Jeżeli masz wątpliwość czy można wydać dwie decyzje do jednego wniosku o ŚP to od razu przypominam art.104 kpa § 1. Organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej.
§ 2. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości
lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji.
Na chwilę obecną tak to widzę. Może ktoś inny się jeszcze wypowie.