Witam, moje ponowne pytanie dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego ale tym razem wnioskodawczyni pobiera emeryturę. wnioskodawczyni złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na męża przez kancelarię prawną. Kobitka ma przyznaną emeryturę - nie zawiesiła świadczenia emerytalnego, mąż niepełnosprawność nabył w tym roku. decyzja odmowna jak dla mnie, czy miał ktoś z Was podobną sytuację i czy jesteście w posiadaniu takiej decyzji odmownej? Z góry dziękuje
odmowa z racji wieku powstania niepełnosprawności oraz art. 17 ust. 5 - ma ustalone prawo do emerytury. Odwołają się SKO może dać do ponownego rozpatrzenia bądź wyślą wezwanie do Pani. Będzie musiała zawiesić emeryturę. Chociaż raz miała emerytkę z bardzo wysoką emeryturą i utrzymali mi w mocy decyzję.
Ściągamy ZUS jak najdalej możemy, jak nic nie widzimy to wzywamy do przedłużenia dokumentacji albo złożenia oświadczenia o ostatnim zatrudnieniu wraz ze wskazaniem dlaczego osoba była tak długo nieaktywna zawodowo.
Stanowisko Sądu pierwszej instancji akcentujące w uzasadnieniu wyroku niepozostawanie przez skarżącego w zatrudnieniu i niewykonywanie żadnej pracy zarobkowej od 27 lat wynika natomiast z ustalonych okoliczności sprawy, które dotyczą przesłanki rezygnacji z zatrudnienia. W tym zakresie Sąd pierwszej instancji prawidłowo skupił się na przesłance wynikającej z art. 17 ust. 1 u.ś.r., która wymaga, aby niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej miały miejsce wyłącznie w związku ze sprawowaniem opieki nad osobą, o której mowa w tym przepisie. Prawidłowo Sad podkreślił, że świadczenie pielęgnacyjnej nie jest kierowane do wszystkich niezatrudnionych osób opiekujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, lecz do tych osób, które wywiązują się ze swego obowiązku alimentacyjnego, osobiście zapewniając stałą i długotrwałą opiekę i pomoc niepełnosprawnemu członkowi rodziny i jednocześnie z tego właśnie powodu zaprzestają aktywności zawodowej. Nie może być ono zatem traktowane jako zastępcze źródło dochodu. I dalej Sąd Wojewódzki podkreślił, że związek między rezygnacją z zatrudnienia (albo jego niepodejmowaniem), a sprawowaną opieką musi być bezpośredni i ścisły.
Zawieszenie prawa do emerytury może usuwać negatywną przesłankę nabycia świadczenia z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) u.ś.r., nie stanowi jednak automatycznie potwierdzenia stwierdzenia przesłanek pozytywnych, te muszą zostać ustalone uprzednio.
Prowadziłam podobną sprawę..
Trzeba wezwać Stronę do zawieszenia emerytury i pouczyć że zawieszenie prawa do emerytury może usuwać negatywną przesłankę nabycia świadczenia z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) u.ś.r., nie stanowi jednak automatycznie potwierdzenia stwierdzenia przesłanek pozytywnych.
Ostatnio SKO odesłało nam do uzupełnienia postępowania dowodowego. Zaznaczyli aby dokładnie sprawdzić jaki osoba miała staż pracy, w jakim okresie przed emeryturą np. przebywała na rencie. W wielu sprawach, które obecnie mam to osoby, które posiadają prawo do emerytury myślą, że od razu jak zawieszą emeryturę to będzie im się należało świadczenie pielęgnacyjne. Więc istotne jest, aby zbadać dokładnie związek przyczynowo skutkowy.