Mogę prosić o przesłanie wzoru decyzji odmownej świadczenia rodzicielskiego, w związku ze zbiegiem prawa do ŚP. Kobieta złożyła wniosek o świadczenie rodzicielskie na urodzone dziecko. Pobiera na inne dziecko Św. pielęgn. Dam odmowę w związku z art. 27 ust. 5. Pani się na pewno odwoła.
Wg mnie, z ustawy wynika, że się nie należy, dlatego dam odmowę i zobaczę co SKO, czy podtrzyma decyzję czy karzę przyznać. Wiem, że sa wyroki Sądów, ale wolę dać odmowę, niż przyznać i się martwić czy dobrze zrobiłam. Na szkoleniu Pan Mazurkiewicz też nie określił dokładnie czy się należy to i to.
W orzecznictwie przyjmuje się, że wskazany w art. 27 ust.5 u.ś.r. zbieg uprawnień do określonych w nim świadczeń ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zbiegiem uprawnień w sensie podmiotowym zarówno co do osoby sprawującej opiekę lub wychowanie, jak i osoby wymagającej opieki. Innymi słowy powołany wyżej przepis dotyczy prawa do przyznania jednego ze świadczeń rodzinnych na skutek zbiegu uprawnień na podstawie wyboru osoby uprawnionej, w sytuacji wychowania lub opieki nad tym samym dzieckiem, a nie dotyczy przypadku, gdy mamy do czynienia ze zbiegiem uprawnień z tytułu wychowywania lub opieki nad różnymi dziećmi. Nie można bowiem przyjąć, że z punktu widzenia normy zawartej w art. 27 ust. 5 u.ś.r. istotne jest wyłącznie to, czy osoba uprawniona pobiera jedno ze świadczeń wymienionych w tym przepisie, a bez znaczenia pozostaje okoliczność nad kim sprawowana jest opieka lub wychowanie. Komentowany przepis stanowi bowiem o zbiegu uprawnień, które nie mogą być rozpatrywane bez badania przesłanek uprawnień w przypadku świadczenia rodzicielskiego i świadczenia pielęgnacyjnego, które są uprawnieniami przyznawanymi w stosunku do sprawowania opieki nad konkretnym podmiotem.
Po co pytasz jak i tak wiesz lepiej. Skoro są już jasne interpretacje art.27 to po co brnąć dalej w tym błędzie.
Jest art. 17c ust. 9 pkt. 4, który mówi,że świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeśli jest przyznane św. pielegnacyjne......... w związku z opieka nad tym samym dzieckiem. To po co by był art. 27 ust. 5 który mówi o zbiegu uprawnień. Pierwszy raz taką mam sytuację, dlatego wolę sprawdzić, a nie, że wiem lepiej. Pytałam, czy ktoś ma wzór takiej decyzji odmownej. Ktos sie podzieli?
po to, żeby nie pobierać na jedno dziecko dwóch świadczeń.
Każde świadczenie w Ustawie o rodzinnym ma szczegółowe obostrzenia. Art 27 ust.5 jest ogólnym artykułem, żeby wykluczyć dwa świadczenia na jedno dziecko. Nie można patrzeć na sam artykół, tylko na całokształt. W przedmiotowej sprawie należy także podnieść zasadę prawną Lex specialis derogat legi generali (łac.),która to zasada oznacza: prawo o większym stopniu szczegółowości, które należy stosować przed prawem ogólniejszym.
art. 27 ust. 5 w swej treści w żaden sposób nie odnosi się do dzieci tylko do osoby uprawnionej czyli rodzica
istnienie go w świetle tego co piszesz jest kompletnie bez sensu bo dubluje przepis art. 17c ust. 9 pkt 4, który w swej treści już wyłącza pozostałe świadczenia przy tym samym dziecku, więc ...
samo to że stworzyli dodatkowy warunek dla wszystkich osób uprawnionych do wymienionych w tym katalogu świadczeń, a nie umiejscowili go przy każdym z tych świadczeń w miejscach katalogowania wykluczeń spowodowało bałagan
a co do orzecznictwa tylko krowa zdania nie zmienia
przypomnij sobie np sławetny urlop wychowawczy na bliźniaki, gdzie przy niezmiennym przepisie sady po uchwale obróciły własne orzecznictwo o 180 stopni
to tyle dla tych co wyrok w sprawie traktują od razu jako prawo powszechnie obowiązujące
to po co napisali wyłączenie na to samo dziecko? Zresztą to świadczenie jest dla tych co nie pobierają macierzyńskiego. Dla mnie to jest jasne, nie widzę nieścisłości żadnej.