świadczenie rehabilitacyjne a prawo do urlopu dla pracownika socjalnego - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 30 lip 2021, 9:27

Dzień Dobry,
Powiedzcie proszę jak mamy interpretować artykuł dotyczący dodatkowego urlopu dla pracownika socjalnego? "jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 3 lata, przysługuje raz na 2 lata dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych"? co oznacza nieprzerwanie i faktycznie? Nie ma jednoznacznej interpretacji wskazującej co wliczamy a czego nie do tego okresu.
Co z pracownikiem, który przebywał w ostatnim roku przez okres 182 dni na zwolnieniu następnie 4 miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym?
dziękuje i pozdrawiam:)
Agnes87
Stażysta
Posty: 118
Od: 22 wrz 2015, 8:12
Zajmuję się:


Napisano: 30 lip 2021, 12:10

Dodatkowy urlop wypoczynkowy - art. 121 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej

Wyjaśnienia dotyczące udzielania dodatkowych urlopów wypoczynkowych na podstawie art. 121 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 930, z późn. zm.).



Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przyznaje pracownikom socjalnym art. 121 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej. Urlop ten, w wymiarze 10 dni roboczych, przysługuje pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, do którego obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 5 lat.



Treść przepisu wskazuje, że prawo do urlopu przysługuje jedynie pracownikom socjalnym, i tylko tym zatrudnionym w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, a więc urlop nie przysługuje pracownikom socjalnym zatrudnionym w innych jednostkach.



Praca nieprzerwana to praca wykonywana bez przerw w zatrudnieniu, natomiast faktyczne wykonywanie obowiązków to zwykłe, codzienne świadczenie pracy. Można uznać, że okresy niewykonywania pracy z powodu niezdolności do pracy, przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, opieki nad chorym dzieckiem czy urlopu szkoleniowego nie przerywają okresu zaliczanego do okresu, od którego zależy nabycie prawa do urlopu dodatkowego. Natomiast okresy przebywania na urlopie wychowawczym, urlopie bezpłatnym, oddelegowania do wykonywania innych zadań, np. z zakresu świadczeń rodzinnych, pieczy zastępczej nie są wliczane do wymaganego 5-letniego okresu nieprzerwanego i faktycznego wykonywania zadań pracownika socjalnego.



Pracownik socjalny nieświadczący pracy z w/w powodów nie wykonuje faktycznie obowiązków, o których mowa w art. 121 (praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych). W takiej sytuacji do dwuletniego okresu uprawniającego do nabycia prawa do kolejnego urlopu nie wlicza się również tych okresów niewykonywania pracy.



Urlop powinien być nieprzerwany, gdyż intencją jego wprowadzenia była konieczność zapewnienia pracownikom socjalnym możliwości zregenerowania sił i odpoczynku po obciążającej psychicznie pracy. Należy jednak zwrócić uwagę, że ustawa o pomocy społecznej nie zawiera zastrzeżenia co do jednorazowego wykorzystania urlopu dodatkowego, z tego względu pracodawca może przychylić się do wniosku pracownika o udzielenie urlopu w częściach.



Dwuletni okres uprawniający do kolejnego urlopu liczy się co do zasady poczynając od dnia następującego po ostatnim dniu poprzedniego urlopu. Jednak w sytuacji niewykorzystania z różnych przyczyn urlopu dodatkowego bezpośrednio po nabyciu do niego prawa, można uznać, iż prawo do kolejnego urlopu powstaje po dwóch latach od nabycia prawa do poprzedniego urlopu.
socjal123
Praktykant
Posty: 33
Od: 21 mar 2017, 13:36
Zajmuję się: PS

Napisano: 30 lip 2021, 12:12

To są wyjaśnienia ministerstwa, zmienił się czas po jakim przysługuje dodatkowy urlop, ale reszta pozostaje bez zmian. Z tego wynika, że świadczenie rehabilitacyjne nie ma wpływu na uprawnienia do dodatkowego urlopu.
socjal123
Praktykant
Posty: 33
Od: 21 mar 2017, 13:36
Zajmuję się: PS

Napisano: 25 mar 2022, 13:53

Właśnie szukałam cos na temat tego urlopu.
Chodzi o zapis "nieprzerwanie". Jak mam postąpić, jeśli pracownik przychodzi z wnioskiem na pojedyncze dni z puli dodatkowego urlopu dla pracownika socjalnego? Czy powinnam informować pracowników o możliwości wykorzystywania tego urlopu nieprzerwanie w 10 dniach lub w dwóch częściach po 5 dni?
Aisab48
Stażysta
Posty: 193
Od: 07 sie 2019, 12:57
Zajmuję się: npś



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x